Jesienią 1968 roku Motor walczył w II lidze na drugim poziomie rozgrywek. Rozgrywał mecz z Hutnikiem Kraków. Była druga kolejka. – Piłkarze Motoru wzięli drugą przeszkodę w meczu o mistrzostwo II ligi. Odnieśli zasłużone zwycięstwo nad rywalem – pisał Kurier Lubelski.

Po wysokiej wygranej z Unią Racibórz (4:1) w pierwszej kolejce piłkarze Mariana Szymczyka byli faworytamiI wygrali. – O sukcesie zdecydował pierwsza połowa, kiedy to od 10 minuty, Motor uzyskał przewagę w strzelił dwie bramki. Pierwszą zdobył Witold Sokołowski po znakomicie rozegranej akcji Ryszarda Brysiaka i Jana Nilipiuka  (foto-pierwszy z lewej / Kurier Lubelski). Drugi gol był samobójem, gol dla Hutnika padł w 85 minucie, a strzelcem był Kowalczyk.

Piętnaście minut przed końcem arbiter usunął z boiska Ankusa, wydawało się, ze gospodarze podwyższa prowadzenie, tymczasem poczuli się za pewnie i stracili gola, kibice obawiali sie więc przez pięć minut o wynik.

Mecz był bardzo ostry – już na początku kontuzji doznał Andrzej Drabik, który musiał opuścić boisko.

Reporter wyróżnił Buckiego, Brysiaka, Nilipiuka, Szafrańskiego i Lisiewicza. Wśród gości najlepiej wypadli: Królikowski, Kowalczyk. Droździak i Ankus.

= Hutnik to bardzo niewygodny rywal – podsumował trener Motoru  Marian Szymczyk (foto2, szkoleniowiec rodem z Kraśnika). – Mam pretensje do zawodników, ze dopuścili do pięciu minut nerwów.

= Motor mnie rozczarował – powiedział Adam Wapiennik, trener Hutnika. – Po wysokim zwycięstwie nad Unią Racibórz spodziewałem się po nim więcej.

Po meczu  Hutnikiem Motor został liderem II ligi z czterema punktami na koncie i stosunkiem gol 6:2. Na drugim miejscu była Arkonia Szczecin, a trzecie zajęła Cracovia Kraków – także po 4 punkty.

***

10 sierpień 1968 – 2 kolejka sezonu 1968/1969

Motor Lublin – Hutnik Kraków 2:1 (2:0)

1:0 Sokołowski 20 min.
2:0 samobójcza 40
2:1 Kowalczyk 85

Motor: Wężyk, Szafrański, Rześny, Sklarek, Bucki, Widera, Brysiak, Dworzecki, Nilipiuk, Drabik (Lisiewicz), Sokołowski.

Hutnik: Królikowski, Niemiec, Sadowski, Gładyszek, Szewczyk, Zapolski (Gajewski), Ptak, Ankus (foto3 – pierwszy z lewej, podczas Małopolskiego spotkania piłkarskich pokoleń), Kowalczyk (strzelec gola dla Hutnika), Droździak.