romek
środa, 17 lipca 2013, 10:28

Leksykon / Zbigniew OŚKO – niespełniona kariera, przedwczesna śmierć…

Karierę rozpoczynał w Lubliniance skąs trafił do AZS Biała Podlaska. Później znalazł się w Wałbrzychu, gdzie grał między innymi w I lidze. Był wówczas 1988 rok i w barwach Górnika prowadzonego przez znanego na Lubelszczyźnie trenera Stanisława Świerka, występowali tej klasy gracze co Tomasz Gruszecki, Leszek Kosowski, Włodzimierz Ciołek czy Robert Warzycha – później piłkarz między innymi Górnika Zabrze (mistrzostwo Polski), FC Everton Liverpool i Columbus Crewe(mistrzostwo USA).  W I lidze zagrał ponad 50 spotkań, strzelił 4 bramki – między innymi z GKS Jastrzębie Zdrój 2:1 i Pogonią Szczecin 1:1.

Zbigniew Ośko urodził się 31 lica 1964 roku w Lublinie. Jako nastolatek grał w Lublininace. W wieku 20 lat trafił do „akademików”. Występowal tu do 1986 roku w podstawowym składzie na pozycji stopera – w 40 meczach strzelił 4 bramki. Linię obrony tworzył z Marcinem Biegajło, Markiem Jaszczukiem, Krzysztofem Guściorą, Maciejem Cierniakiem i Piotrem Woźniackim (ojcem słynnej tenisistki Karoliny Woźniackiej). 

Jesienią1986 roku odszedł do Górnika Wałbrzych, gdzie też był wyróżniającym się piłkarzem i podobnie jak w Białej – ale tym razem w I lidze – w 50 meczach  wbił bramkarzom 4 gole.

Zmarł 10 kwietnia  2010 roku w Lublinie.

rd


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.