W sobotnie upalane lipcowe popołudnie na bialskim stadionie miejskim odbyło się towarzyskie spotkanie piłkarskie: MKS Podlasie Biała Podlaska gościło zespół LKS Pogoń Lwów. Oba zespoły zagrały między sobą charytatywny mecz, który zakończył się wynikiem 1:1 (0:1). Dochód ze spotkania, sprzedawane cegiełki, w całości został przeznaczony dla lwowskiej Pogoni.

Bialski klub Podlasie w tym roku świętuje swoje 55 lecie, w sezonie 2011/12 zajął wysokie 3. miejsce w III lidze lubelsko-podkarpackiej. Natomiast lwowska Pogoń, reaktywowana przez Polaków mieszkających we Lwowie w 2009 roku, jest kontynuatorką tradycji przedwojennej Pogoni, czterokrotnego mistrza Polski, i obecnie występuje w 3. lidze ukraińskiej (poziom ligi amatorskiej).

Dariusz Stefaniuk, członek zarządu Fundacji „Kocham Podlasie”: Jesteśmy dzisiaj współorganizatorem meczu charytatywnego pomiędzy Podlasiem a Pogonią Lwów, którego dochodź ma być w całość przeznaczony na klub ze Lwowa. Dlaczego zorganizowaliśmy ten mecz, jako fundacja? Zwrócili się do nas kibica bialskiego Podlasia, z propozycją aby pomoc im w organizacji takiego meczu. Wobec czego pozyskaliśmy sponsora Kasy Stefczyka, dzięki któremu zespół ze Lwowa mógł do nas przyjechać. Ruchy kibicowskie w większości skupione wokół klubu Legia Warszawa również dzisiaj pojawiły się na stadionie w Białej Podlaskiej. Postanowiliśmy zorganizować ten mecz, gdyż ten klub lwowskie, jak żaden inny klub poza granicami Polski, w sposób szczególny kultywuje wartości polskie, tradycje i patriotyzm. I to jest dla nas wszystkich ważne, jest pewnym wyznacznikiem. Chcemy pokazać, że Podlasie to jest takie serce patriotyczne Polski, a piłka nożna niewątpliwie się łączy z patriotyzmem. Młodzi ludzie przychodzący na mecze piłkarskie również dzięki temu mogą patrzeć patriotycznie w przyszłość.

Marcin Dudziński, kibic piłkarski i członek grupy „BBL”: Cała idea powstała ze względu na przypadające 5 lecie funkcjonowania „Bialskiego Bastionu Legii” w Białej Podlaskiej. Chcieliśmy uczcić rocznice tego powstania i uznaliśmy, że najważniejszą rzeczą jaka możemy zrobić będzie pomoc Polakom poza granicami kraju, którzy borykają się z pewnymi problemami. Wobec czego obraliśmy kierunek pomocy dla lwowskiej Pogoni, klubu którego członkowie uważają się za Polskich patriotów. Chcieliśmy im pomocy tym samym w działalności.

Marek Horbań, prezes Pogoni: Lwowski Klub Sportowy Pogoń jest wdzięczny klubowi Podlasie za takie przyjęcie. Zagraliśmy tutaj mecz towarzyski. Widać było że drużyna Podlasia dopiero wchodzi w rytm treningowy i nie do końca zagrała z nami na pełnych obrotach. My również przygotowujemy się teraz do drugiej rundy w lidze, gdyż gramy systemem wiosna-jesień. Gramy w podobnej lidze, bo trzeciej, która jest liczona jako amatorska. To nie pierwszy wyjazd Pogoni do Polski. Graliśmy już tutaj wiele razy z klubami różnych klas i zawsze jesteśmy mile zapraszanymi. W tym roku nasi juniorzy zagrali turnieju organizowany przez krakowską Szkołę Mistrzostwa Sportowego z Wisła, Cracovią i Hutnikiem. Natomiast nasi seniorzy zagrali w tym roku z Nysą Zgorzelec oraz z Karkonoszami Jelenia Góra. We wrześniu zagramy w Poznaniu z Wartą na stulecie tego klubu. We Lwowie zagramy jesienią z Polonią Przemyśl. Kilka meczy jest w trakcie zaplanowania na jesień, ale nie mogę na dziś potwierdzić ich nazw. W sumie często gramy z klubami polskimi. Pogoń zaprasza również polskie kluby do Lwowa. Dzisiaj dziękujemy Podlasiu i organizatorom za zaproszenie i za pomoc finansową ze sprzedaży cegiełek. Na pewno finanse te przydadzą się na naszą dalszą działalność.

Podobne wpisy