Władysław Żmuda to jeden z najwybitniejszych obrońców w historii reprezentacji Polski. Stoper zaczynał swoją karierę w Motorze Lublin, co czyni go jednym z nielicznych wychowanków “Żółto-Biało-Niebieskich”, którzy zaistnieli w narodowych barwach. Jak przebiegała jego kariera?
Władysław Żmuda urodził się w 1954 roku w Lublinie. Swoją wielką przygodę z piłką zaczął w Szkoły Podstawowej nr 11, gdzie został wypatrzony przez jednego ze skautów lokalnego Motoru. To otworzyło mu drogę do profesjonalnego futbolu.
Lata w lublińskich barwach
W 1970 Władysław Żmuda zadebiutował w pierwszym zespole Motoru. Szansę dał mu Stanisław Świerk, czyli człowiek, który odpowiadał za ściągnięcie piłkarza do klubu. W kolejnych latach zawodnik stopniowo przebijał się do składu drużyny.
Zaufanie zyskał dopiero w okolicach 1972 roku. Łącznie uzbierał około 20 występów, a następnie przeszedł do Gwardii Warszawa. Tam jego kariera nabrała rozpędu.
Przez Warszawę do kadry
W zespole ze stolicy Władysław Żmuda prezentował się kapitalnie. Sam zespół też odnosił cokolwiek zadowalające rezultaty, udało się dotrzeć do finału Pucharu Polski, zająć trzecie miejsce w lidze oraz awansować do Pucharu UEFA. Żmuda stał się ważną częścią tej drużyny, co zaowocowało powołaniem do reprezentacji.
Debiut datuje się na 1973 rok i towarzyskie spotkanie z Irlandią za kadencji Kazimierza Górskiego. Kolejne lata pokazały, że defensor może być filarem nie tylko Gwardii Warszawa, ale też całej drużyny biało-czerwonych.
Lider
Od 1974 do 1984 roku Władysław Żmuda wciąż występował na polskich boiskach. Reprezentował w tym czasie Śląsk Wrocław, a następnie Widzew Łódź. Dla zawodnika był to najbardziej owocny okres kariery, który przełożył się na trzy mistrzostwa Polski, Puchar Polski, Puchar Intertoto, ćwierćfinał Pucharu Zdobywców Pucharów i dwa wicemistrzostwa kraju. Przede wszystkim jednak stoper sprawdzał się w kadrze.
Kazimierz Górski stawiał na młodego zawodnika od samego początku. Już jako 20-latek Żmuda sprawdził się na Mistrzostwach Świata 1974. Polska zajęła trzecie miejsce, a piłkarza Śląska Wrocław nagrodzono mianem Najlepszego Młodego Zawodnika. W kolejnych latach Żmuda ugruntował swoją pozycję lidera. W wyjściowym składzie przystępował do Igrzysk Olimpijskich 1976, Mistrzostw Świata 1978 i Mistrzostw Świata 1982, gdy biało-czerwoni znów sięgnęli po brąz.
Dalsze losy i koniec kariery
W 1982 roku Władysław Żmuda w końcu wyjechał do Włoch, ale… kariery nie zrobił. Jako piłkarz Hellasu Verona zaliczył zaledwie siedem występów ligowych. W konsekwencji wyjechał na moment do Stanów Zjednoczonych, a konkretnie do New York Cosmos. W 1984 był jednak znów we Włoszech.
Tym razem po stopera zgłosiło się Cremonese. Wybór ten okazał się znacznie lepszy od Hellasu. Żmuda z powodzeniem grał w Serie A i znowu otrzymał powołanie na mundial. Na Mistrzostwach Świata 1986 wystąpił jednak tylko w jednym meczu, co było zapowiedzią nadchodzącego końca kariery. Doszło do niego w 1987 roku. Legendarny piłkarz miał wtedy 33 lata.
Obecnie US Cremonese, czyli ostatni klub Żmudy, występuje na poziomie Serie B. Wyniki zespołu możecie sprawdzić dzięki STS kod promocyjny. Uzyskacie również dostęp do harmonogramu meczów i rozmaitych statystyk.