Wczoraj odbyła się inauguracja piłkarskiego serialu – „Piłkarskie tradycje Lublina”, który przygotowało Lubelskie Centrum Dokumentacji Sportu. Ze studentami UMCS, oraz wszystkimi chętnymi spotkał się popularny dziennikarz sportowy Stefan Szczepłek (dzisiaj dziennik „Rzeczpospolita”).

„Między Lwowem a Warszawą. Sportowe peregrynacje Kazimierza Górskiego”  – Stefan Szczepłek opowiadał o pracy wybitnego trenera w Lubliniance, która pod jego okiem zdobyła awans do II ligi w 1963 roku (foto2). W Lublinie jako doradca w Motorze Kazimierz Górski dowiedział się też, że został trenerem reprezentacji Polski. Pod jego okiem reprezentacja odniosła najwieksze sukcesy w historii – zdobyła medal mistrzostw świata i medal olimpijski.

LCDHS planuje kolejne wykłady o piłce nożnej w Lublinie i okolicach na przestrzeni dziejów. Po frekwencji podczas wykładu już dzisiaj można powiedzieć, że zainteresowanie tematyką będzie rosło. Dyrektor Centrum dr hab. Dariusz Słapek poinformował, że  będą też wydawnictwa związane z piłką nożną w Lublinie…

Młodzież pytała też o inne sprawy nurtujące nasz współczesny futbol – o trenera Adama Nawałkę, problemy w kadrze narodowej, także o kondycje polskiego dziennikarstwa sportowego.

***

Stefan Szczepłek jest autorem książek o historii piłki nożnej, m.in.: „Deyna, Legia i tamte czasy”, „Mecze, które wstrząsnęły światem”, „Moja historia futbolu”. Dziennikarz pracował wcześniej w „Sztandarze Młodych”, tygodniku „Piłka Nożna”, „Życiu Warszawy”, współpracuje także z TVP.

rd / foto – rp.pl

Podobne wpisy