Kontynuujemy rozpoczęty rok temu serial „Słynne mecze lubelskiej piłki”. Szkoda, że ten wspomnieniowy cykl publikujemy w chwili kiedy trwa walka o życie lubelskiej piłki, a nie walka o miejsce w górnej części tabeli ekstraklasy.

Pierwsze derby drugiej ligi w 50-letniej historii lubelskiej piłki (i miasta Lublin), odbyły się w październiku 1973 roku. PZPN powiększył II ligę i tym razem zagrały w niej aż 3 drużyny z regionu: Avia, Lublinianka i Motor.

Kibice pytali, czy beniaminek zdoła nawiązać walkę z bardziej doświadczonym rywalem zza ulicy (ileż to było kłótni w szkołach, na uczelniach, w biurach i zakładach pracy – kto jest lepszy i wygra). Motor jednak gładko pokonał Lubliniankę 2:0. Zresztą, Motor był wówczas na piłkarskiej fali – w 6. kolejce został liderem rozgrywek.

Pierwsza bramka padła już w 8 minucie, kiedy to na przebój poszedł Henryk Weideman. Strzelił mocno w kierunku bramki, Kosowski próbował sparować piłkę do ziemi – niestety, tylko odbił ją. Ta wpadła do siatki. Zresztą – prawdopodobnie taka była taktyka Motoru na pierwsze minuty – za wszelką cenę strzelić gola i przejąć kontrolę nad przebiegiem walki.

W 10 minucie było już 2:0. Bohaterem akcji okazał się mający za sobą krótką przygodę z Legią Warszawa i Gwardią Warszawa Janusz Przybyła, który kiwnął dwóch obrońców Lublinianki, podał do Jerzego Pulikowskiego a ten zamknął celnym strzałem błyskotliwą akcję kolegi.

Te pierwsze 10 minut były szokiem dla Lublinianki, która nie była w stanie się już poderwać do walki. Próbowali strzelać Bolesław Mącik i Stanisław Cybulski, lecz nic się już nie zmieniło.

Mecz obserwowało 12 tysięcy kibiców, a prasa wyróżniła wszystkich graczy Motoru, a szczególnie młodego i coraz lepiej grającego Skrzypczyńskiego.

Motor Lublin – Lublinianka 2:0

1:0 Weideman 8
2:0 Jerzy Pulikowski 10
Sedziował: Grajewski (Warszawa)
Widzów: 12 tys.

MOTOR: Dziełakowski, Kamiński, Buberow, Rudak, Lisiewicz, Skrzypczyński, Przybyło (62 Marciniuk), Weideman, Mrowiec (46 Chachuła), Krawczyk, Pulikowski.

LUBLINIANKA: Kosowski, Mącik, Szych, Krawczak, Cybulski, Laskowski, Przybyła, Pabijańczyk (56 Rafalski), Szymański, Molenda, Pietuchowski (56 Czernicki).

Podobne wpisy