romek
sobota, 5 marca 2022, 15:07

3:3 / Krzysztof LITWIN (prezes klubu Orzeł Tereszpol): – Sport idzie w kierunku profesjonalizacji.

 Zaczęło się od kilku, racze zaczepkowych pytań, szybko jednak rozmowa przybrała inny wymiar. Bo prezes klubu Orzeł Tereszpol, to nietuzinkowy rozmówca.
+++
1. Z tabeli wynika, ze walczycie o ligowy byt. Lecz czy jest świadomość realiów ze we współczesnej piłce – jeden odwrócony mecz, może wiele zmienić w potencjale mentalnym druzyny?

= Na razie jesteśmy pod kreską, ale w każdym meczu będziemy grać o 3 pkt. Chcemy zdobyć ich tyle, żeby wystarczyło to do utrzymania w klasie A. System rozgrywek jest tak ustawiony, że w A klasie co sezon wymienia się 8–10 drużyn. Część awansuje, część spada kilka zostaje. Piłka jest nieprzewidywalna. Tak się składa, żę przez ostatnie cztery lata co rok graliśmy w innej lidze sezon 2017/2018- A klasa, 2018/2019 – B klasa  2019/2020 – A klasa, 2020/21 – klasa okręgowa  i teraz znów A-klasa. Jak widać nudy nie ma. Po słabszym okresie przychodzi lepszy. Trudno na amatorskim poziomie, gdzie piłkarze pracują, studiują, wyjeżdżają za pracą zapewnić stabilny poziom piłkarski  w dłuższym okresie czasu. Udaje się to nielicznym klubom. My [i]bardzo dobre sezony przeplatamy słabymi. Ale jedno jest niezmienne:  klub nasz stawia od wielu lat na pracę z młodzieżą i skład pierwszej drużyny opiera się na wychowankach.

2. Który mecz jesienią był taki, że chcielibyście mieć ich znacznie więcej?

= Najlepszy mecz w naszym wykonaniu zagraliśmy na inaugurację A klasowych rozgrywek na wyjeździe z Gryfem II Gmina Zamość. Wygraliśmy go 3:0 Krótkie podsumowanie tego meczu to dobra gra, pełny skład i pewne zwycięstwo. Później nastąpiła plaga wyjazdów zagranicznych i  nasza gra nie wyglądała już tak dobrze.

3. Jakie zadanie otrzymał trener na wiosnę 2022 roku?

 = Oczywiście, że chcemy się utrzymać w A klasie. Trener Krzysztof Pardo zdaje sobie z tego sprawę. Jest osobą ambitną i stawia sobie wysokie cele. Ale realia mamy takie jak w innych klubach z niższych lig amatorskich. Trapi nas plaga wyjazdów zagranicznych kluczowych zawodników. Jeżeli uda się ustabilizować skład i przepracować okres przed startem ligi to przyjdą wyniki i będziemy się cieszyli z dobrej gry i punktów, a finalnie z utrzymania w lidze. Niestety na wiele rzeczy ani terener ani zarząd klubu nie ma wpływu.

4. Co jest najwiekszą przeszkodą do tego, żeby Orzeł grał w V lidze, np na poziomie Tanwi, czy Omegi Stary Zamość?..

= Kluby  mają różną politykę i w związku z tym stawiają sobie odmienne cele. My obecnie z seniorami prowadzimy 5 drużyn młodzieżowych. Wszystkie grają w rozgrywkach ligowych LZPN. W sumie w naszym małym klubie trenuje ok 100 dzieci i młodzieży. Przy naszym (jak na taką ilość drużyn) skromnym budżecie uważam to za ogromny organizacyjny sukces klubu. Który nie przekłada się jeszcze na wyniki pierwszej drużyny. Ale jestem optymistą co do naszej przyszłości. Praca z młodzieżą daje nam dużo satysfakcji ale zmusza też klub i trenerów do ciągłego rozwoju. Nadążanie za zmieniającymi się realiami w
piłce w treningu jest dla nas sporym wyzwaniem. A szkolenie piłkarskie  przechodzi spore zmiany (certyfikacje, licencje itd.) To wymaga ciągłego podnoszenia kwalifikacji, szkoleń, poświęcenia czasu. Wiejskie kluby takie jak nasz Orzeł zarządzane są przez pasjonatów działających społecznie z dużymi ograniczeniami czasowymi i finasowymi. A tu żeby utrzymać drużynę seniorską na odpowiednio wysokim poziomie trzeba posiadać spore środki, sponsorów itd. Pracujemy nad tym, aby podnosić poziom i równać do najlepszych. Ale jak widać nie jest to takieproste i życie weryfikuje  ambitne cele. Na odniesienie sukcesu musi złożyć się bardzo wiele czynników a na niektóre nie mamy żadnego wpływu.

5. KIM jest w Orle prezes Krzysztof Litwin?

= Przy tak zadanym pytaniu naszą rozmowę przekieruje na inne tory. I opowiem w dużym skrócie za co w naszym klubie odpowiedzialny jest prezes i zarząd klubu. Ze zewnątrz widzimy mecze, tabele, wyniki ale stoi za tym praca wielu ludzi. W przypadku naszego klubu odpowiadamy za cały proces szkoleniowy, organizacyjny, marketingowy oraz obsługę i utrzymanie obiektów sportowych z których korzystamy w Tereszpolu- Zaorendzie.W naszym przypadku jest to spory zakres działań których wymienienie zajełoby nam sporo czasu. Oczywiście praca zarządu i prezesa klubu odbywa się w ramach wolontariatu.  I jak widać w innych dużo większych klubach nie ma na to miejsce zbyt wielu chętnych. W ramach konkursu grantowego organizowanego przez Gminę Tereszpol realizujemy przez cały rok program rozpowszechniania sportu i kulturyt fizycznej. Ta dotacja jest mocno niewystarczająca i staramy się zdobywać środki na działalność z innych żródeł. Dzięki pracy zarządu, trenerów i ludzi związanych ze sportem udaje się  nam wiele zadań realizować i  drobnymi kroczkami rozwijać nasz klub GKS Orzeł Tereszpol. Jako zarząd widzimy, że  sport idzie w stronę profesjonalizacji. Nasze Stowarzyszenie oparte jest na pracy społeczników, nie prowadzi działalności gospodarczej, nie jest w stanie konkurować z klubami profesjolanymi lub półprofesjonalnymi albo z takimi którym miejscowi włodarze  pomagają na wiele różnych sposobów. Pomimo wszystko  historia klubu trwa już 65 lat. Orzeł Tereszpol  wychował kilka pokoleń piłkarzy z których w większości wywodzą się dzisiejsi działacze oraz trenerzy klubu. Dodając do tego trenujących piłkarzy uważam, że jest to nasz największy kapitał.  Z okazji rocznicy 65 – lecia tereszpolskiej piłki wydaliśmy pamiątkowy biuletyn „ORZEŁ W GRZE”.   W dniu 3 lipca 2021r. zorganizowaliśmy uroczyste obchody tej rocznicy wraz z IV Memoriałem piłkarskim im. Adama Olszty ( wieloletniego prezesa Orła Tereszpol). Pamiętając o naszej historii patrzymy w przyszłość.Trenujemy, pracujemy z dziećmi i młodzieżą, promujemy zdrowy tryb życia  i próbijemy zaszczepić  w młodych ludziach pasję do sportu. 

Ze sportowym pozdrowieniem 

Prezes Orła Tereszpol          

===

Orzeł Tereszpol podczas jubileuszu.

Wiosna 2022 to dla Tereszpola wyzwanie. Życzymy sukcesu.


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.