romek
niedziela, 5 września 2021, 12:38

LEKSYKON lp @ Barnard PIESZEK * dwa baraże o II ligę przegrane, w trzecim podejściu AWANS…

W Lublinie pojawili się w drugiej połowie lat 50-tych. Przyjechali z Naprzodu Lipiny, który omal nie wywalczył miejsca w I lidze. Zdecydowały pozaboiskowe układy, w których górnicy nie mieli szans  z milicjantami z Arkonii Szczecin. Do przerwy w najważniejszym meczu prowadzili czterema bramkami, skończyło się remisem, który premiował milicjantów. Bracia Pieszkowie, którzy walczyli o awans z Naprzodem Lipiny już wcześniej zrozumieli o co chodzi i przenieśli się do Lublina. Bernard w 1959 roku strzelił 9 bramek i byl drugim snajperem po Romanie Kasprzyku.

Do Motoru przybyli w 1960 roku między innymi: Kazimierz Kułak (Garbarnia Kraków i Bernard Pieszek (poprz. Naprzód Lipiny)[5]. W składzie zespołu Kazimierza Dworskiego znaleźli się bramkarze: Zub, Mołda, Porwisz, obrońcy: Jakubiec, Bielecki, Szafrański, Majewski, A. Pieszek, pomocnicy: Dąbek, Dworakowski, Ryszard Pieszek, napastnicy: Jezierski, Bernard Pieszek, Kułak, Kalinowski, Grzeja, Wiśniowski.

Walka o awans do II ligi rozpoczęła się w 1960 roku. Już w ważnym meczu ze Stalą Poniatowa strzelił gola. Niestety Motor mimo prowadzenia w rozgrywkach i w tym meczu 2:0, zaledwie zremisował.  Panowie Pieszkowie zostali usunięci z boiska. Później strzelił gola Ładzie Biłgoraj 5:1 (3) i Budowlanym Lublin 4:0 (2). Nie był to wiec udany rok. Prowadzenie po I rundzie i zjazd w tabeli na 5. miejsce. W tym wyniku walki było wiele innych sprawa – dyskwalifikacja zawodników, a także trenera za „próbę przekupstwa Unii Lublin”.

Wiosną 1961 w II lidze występowała Lublinianka. Walczyła o ligowy byt. Była to trudna walka, wszak najlepszy pilkarz Edward Pietrasiński odszedł do Cracoviii Kraków, walczył nawet o tytuł króla strzelców. Lublinianka potrzebowała wzmocnienia, miał pomóc także Bernard Pieszek. Strzelił 2 bramki. Nie były to pierwsze bramki Pieszka w II lidze, wcześniej strzelał dla Naprzodu Lipiny (9).

Po spadku Lublinianki wrócił do Motoru. Jesienią strzelił 5 bramek w meczu ze Stalą Poniatowa (11:0), przy Kresowej. Jego brat Augustyn Pieszek pokazał sie w meczu z Gwardia Chełm (3:0).

w 1962 roku wywalczył z kolegami prawo do gry w barażach o awans do II ligi. Niestety – po wyrównanej walce  zakończonej wynikiem 0:0 w Łodzi, musieli o jeden punkt uznać wyższość Startu Łódź. Pieszek Bernard w fazie finałowej strzelił 2. bramki – z Mazurem Ełk (2:0), Granicą Kętrzyn (8:1) i Polonią Warszawa (5:0).

Ro później Motor był ledwie 3. w klasie okręgowej (za Lublinianką i Stalą Kraśnik). Zespół prowadzili Franciszek Pytel i Leon Kozłowski. Pieszek w sumie trafiał 7. razy, choć grał tylko wiosną.

Wreszcie – w 1964 roku miały się ziścić marzenia o awansie do II ligi. Motor wygrał klasę okręgową i finałowe baraże, a Bernard Pieszek strzelił 5 bramek w rozgrywkach i 2 w finałowych barażach. Motor już sie cieszył z awansu. Aliści – wybuchła skandal z udziałem w dwóch spotkaniach Roman Grudzińskiego, który wrócił z wojska. I pono nie mógł grać, choć miał zezwolenie. Zweryfikowano dwa wyniki jak walkowery dla rywali – odebrano punkty Motorowi. Do II ligi AWANSowała Warmia Olsztyn. Praca trenera Leona Kozłowskiego i piłkarzy poszły na marne. Do dziś krążą legendy o tych walkowerach i intensywnej pracy działaczy przy zielonych stolikach. Lepsi w tych manipulacjach okazali się działacze na linii  Warszawa-Olsztyn.

Jest 1965 rok. Motor wygrywa klasę okręgową po okiem trenera Augusta Dziwisza. Pieszek strzela 12 bramek. W rundzie finałowej dodaje 2 bramki. Bo tym, który strzela jest Luzia (8 bramek w rundzie finałowej). Lublinianie wygrywają najważniejszy mecz z CKS Czeladź w Łodzi 3:0. To niejako baraż I stopnia. Remis dawał AWANS rywalowi.

Było ich trzech: Roman Grudziński, Edward Widera i Bernard Pieszek – 15 sierpnia 1965 roku, przed pierwszym meczem w II lidze – z Unią Racibórz otrzymali nagrodę za rozegranie w barwach Motoru 150 spotkań.

Bernard PIESZEK. (ur. 1940 r.) Kluby: Naprzód Lipiny (II liga), Motor Lublin (II liga), Lublinianka (II liga). Napastnik, rozgrywający. W 1960 roku krajowe rozgrywki weszły w reformę. Motor przegrał rywalizacje ze Stalą Kraśnik, zajął 2 miejsce w klasie okręgowej. Bernard Pieszek jesienią strzelił 8 bramek, a w meczu z Podlasiem Biała Podlaska (13:3) – 5. Później były baraże o II ligę. Awans z Motorem do II ligi (1965) po trzecim barażu. Najwyższy poziom gry – II liga (Naprzód Lipiny 1958), Lublinianka Lublin (1961), Motor 1965).

===

***

+++

Prawnicy mieli moc pracy.

+++

Działacze z Warszawy i Lublina różnie rozczytali regulamin.

 


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.