romek
czwartek, 2 września 2021, 12:01

LEKSYKON lubelskiej piłki  @ Edward WIDERA – partner Liberdy w reprezentacji juniorów

Rozegrał trzy mecze w reprezentacji juniorów. Siódmego kwietnia 1955 roku, w Pizie Polska zremisowała z Irlandią 1:1. Dwa dni później przegrała z Hiszpanią 1:3. Wreszcie po kolejnych dwóch dniach w Prato poniosła dotkliwą porażkę z Bułgarią 1:6. Edward Widera w pierwszych dwóch spotkaniach grał w linii pomocy z Komoderem, natomiast w trzecim partnerował mu Dzierża. To były pierwsze mistrzostwa Europy juniorów, rozegrane pod egidą UEFA. Warto dodać, że trenerem był wówczas nie kto inny, tylko Kazimierz Górski.

Największe osiągnięcia w dorosłym futbolu spośród ówczesnych juniorów stały się udziałem Jan Liberdy, mistrza Polski w barwach Polonii Bytom i wielokrotnego reprezentanta kraju.

Już w styczniu 196o roku w Motorze mieli się pojawić zawodnicy ze Śląska. Załatwiano transfery Edwarda Widery z AKS Chorzów i Bernarda Pieszka z Naprzodu Lipiny. Nie były to przypadkowe zmiany. Dokładnie wybrano tych zawodników. Kierownik Motoru pan Pakulski mówił: – Widera i Pieszek czekają na zwolnienia z klubów. Są nam potrzebni. Ostatecznie Bernard Pieszek otrzymał zwolnienie wcześniej.

Jesli ktoś ma miał wątpliwości co do zasadności takich „tansferów” to warto powiedzieć, że Naprzów Lipiny należał do czołowych zespołów II ligi i omal nie zdobył awansu, natomiast AKS był też czołowym zespołem Śląska, wręcz wzorowo szkoląc najmłodszych zawodników. Zdobył nawet medal mistrzostw Polski juniorów.

Bernard Pieszek wkrótce dołączył do efektywnego duetu Augustyn i Ryszard Pieszek. Ten drugi był nawet kapitanem drużyny.
Edward Widera oparł się wielu propozycjom znanych polskich klubów, które penetrowały środowisko utalentowanej piłkarsko młodzieży. Pozostał w Lublinie, gdzie reprezentował barwy Motoru. W każdym sezonie był czołowym piłkarzem żółto-niebieskich, W 1964 roku w rankingu „Tempa” prowadzonym przez całe rozgrywki w 21 rozegranych meczach zgromadził 137 punktów, co dało mu przeciętną 6,5 punktów za mecz. Został najlepszym piłkarzem 1963/64 roku, wyprzedzając bramkarza Orląt Łuków Andrzeja Jarkowskiego (129 punktów) i Tadeusza Josypowa (124), czołowego wówczas napastnika Avii Świdnik i klasy okręgowej. Warto dodać, że Marian Kozerski ze Stali Kraśnik uzbierał tylko 107 punktów, a Jan Janda z Hetmana 105. Później był ponownie kapitanem Motoru, między innymi podczas walki o powrót do II ligi (1968).

Po zakończeniu kariery pracował w lubelskim Motorze jako trener najmłodszych adeptów piłki nożnej. Ma swój udział w odkryciu talentu Władysława Żmudy, których wielki piłkarz tak wspominał:

– Trenerzy Stanisław Świerk, Edward Szafrański, Stanisław Sklarek i Edward Widera mieli własne grupy trampkarzy. Świetnie demonstrowali ćwiczenia do wykonania. Szybko robiliśmy postępy i w 1971 roku wywalczyliśmy mistrzostwo Polski juniorów, a trenerem był wówczas Jerzy Adamiec.

Edward WIDERA (ur. w 1936 roku). Obrońca, pomocnik. Kluby: AKS Chorzów, Motor Lublin. Trener: Motor Lublin (trampkarze).  Reprezentant Polski juniorów w 1955 roku (3). Wybrany do „najlepszej jedenastki” Lubelskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej z okazji 65-lecia działania (obok Rześnego, Brysiaka, Gajdka, Iwanickiego i innych). Pod koniec lat 60-tych trener rewelaccji lubelskich boisk Tura Milejów.  Z Motorem dwukrotnie awansował do II ligi (1964, 1968). W II lidze strzelił 2 bramki. W pierwszym plebiscycie Kuriera Lubelskiego wybrany do złotej „10” najlepszych sportowców. W drugiej połowie lat 60-tych wyjechał do Australii, między innym spotkał się z Kazimierzem Kułakiem.

LEKSYKON lp / ha
===
+++


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.