romek
niedziela, 22 sierpnia 2021, 10:42

LEKSYKON lubelskiej piłki @ Jan SZMERŁO * Mocne uderzenie chłopaka z Milejowa!

Można powiedzieć, że wszystko rozpoczęło się w 1972 roku w Tomaszowie. Miejscowa Tomasovia doznała sromotnej klęski z Turem Milejów 1:7. Siedem bramek w meczu strzelił Jan Szmerło. Szybko trafił do AZS-u Biała Podlaska.

W bialskim zespole grał tylko przez rundę jesienną. Należał do podstawowych zawodników, a w debiucie strzelił bramkę. Odszedł do Stali Kraśnik, gdzie był wyróżniającym się zawodnikiem. Kraśnicki zespół w sezonie 1975/76 zajął pierwsze miejsce w lidze międzywojewódzkiej i zdobył prawo gry o II ligę. Ostatecznie awansu nie wywalczył, zajmując IV. miejsce w barażach, a II-ligowe szeregi zasiliła drużyna Hutnika Kraków.

17 września 1974 roku na stadionie kraśnickiej Stali odbyła się imponująca impreza sportowa. Tego dnia na bieżni wokół płyty boiska miał odbyć się finisz etapu XXXI Wyścigu Dookoła Polski. Wcześniej jednak odbył się mecz piłkarski pomiędzy Wisłą Kraków i reprezentacją województwa lubelskiego. W kadrze Lubelszczyzny zagrał m.in. Jan Szmerło. W zespole „Białej Gwiazdy” zaś tacy znani zawodnicy, jak obecny trener Wisły Kraków Kmiecik i Marek Kusto. Mecz wygrali I-ligowcy 4:2.

Jeszcze pod koniec lat siedemdziesiątych był czołowym snajperem Stali Kraśnik – czego dowód w relacji Kuriera z meczu w Kielcach – z miejscową Koroną. Był napastnikiem, który robił przewagę, czego doświadczyło wiele drużyn.

Jan SZMERŁO. Napastnik. Kluby: Tur Milejów, Stal Kraśnik, Podlasie Białą Podlaska. Wielki talent, który w pewnym czasie postawił na rodzinę i stabilizację, choć pewnie ofert z wielkich klubów nie brakowało. Jego żoną została czołowa siatkarka Stali Kraśnik Barbara Broda.

LEKSYKON lubelskiej piłki / csh


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.