romek
piątek, 6 sierpnia 2021, 12:54

MeDiA (ksswidniczanka.pl) @ Rozmowa z Michałem ZAJKO

Michał Zajko

O tym jak istotny wpływ ma fachowe przygotowanie motoryczne na wyniki sportowe nikogo z ludzi obracających się w sporcie nie trzeba przekonywać. Doceniając wagę tego problemu właściciele KS Świdniczanka nawiązali współpracę z Z16 Performance, którego właścicielem jest Michał Zajko.

Michał jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie na wydziale Rehabilitacji i od 2014 r. prowadzi działalność jako trener przygotowania motorycznego i dietetyk sportowy.

Z16 Performance jest uznaną na Lubelszczyźnie marką. Jako trener przygotowania motorycznego Michał Zajko współpracował miedzy innymi z takimi klubami jak Avia Świdnik, Lewart Lubartów, Akademia Piłkarska Motoru Lublin czy AZS UMCS Lublin. Ponadto Michał jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Treningu Motorycznego oraz prelegentem podczas kursów trenerskich UEFA A i UEFA B.

Nasi zawodnicy dotychczas z jego usług korzystali indywidualnie w ramach działań o charakterze fizjoterapeutycznym, przyspieszających powrót na boisko po przebytych urazach. Teraz ta współpraca ma być rozbudowana o treningi motoryczne i opiekę dietetyczną.

Michał Zajko: Jako mieszkaniec Świdnika i były zawodnik Avii Świdnik, projekt KS Świdniczanka obserwuję praktycznie od początku istnienia. Tempo zmian i kierunek w jakim zmierza są naprawdę imponujące. Świetna organizacja, prężnie rozwijająca się Akademia, powstająca baza treningowa, fajni ludzi i bardzo dobra energia.

Ze sztabem trenerskim, Pawłem Pranagalem i Krzysztofem Żukowskim znamy się bardzo dobrze. Dobra komunikacja, wyraźny podział kompetencji i precyzyjnie określone cele są na pewno dobrym prognostykiem do realizacji postanowionych zadań.

Traktując przygotowanie motoryczne jako proces długofalowy, obszar za który będę odpowiedzialny to prewencja urazów, nauka podstawowych wzorców ruchowych, kształtowanie prawidłowej techniki biegu, poprawa siły, koordynacji i zwinności, a finalnie zdolności motorycznych specyficznych dla piłki nożnej – wytrzymałości tlenowej i beztlenowej, przyspieszenia i szybkości wielokierunkowej.

Metody, formy i środki treningowe, z których korzystam to: nauka lokomocji w oparciu o metodykę EXOS, ćwiczenia plyometryczne i balistyczne, zadania z wykorzystaniem sanek i rezystorów prędkości, biegi MAS, praca na ergometrach rowerowych, wioślarskich i narciarskich, ćwiczenia gimnastyczne na drążkach i linach, podstawy trójboju siłowego i olimpijskiego podnoszenia ciężarów oraz trening z odważnikami kulowymi wg metodyki Hardstyle.

Wierzymy, że działania te w sposób wymierny przełożą się na dobre wyniki naszej drużyny.

Z16 Performance znajduje się w Lublinie przy ul. Mełgiewskiej 80.

Tekst: JeSzko

Zdjęcie: Marcin Wasak


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.