romek
wtorek, 3 sierpnia 2021, 14:21

LEKSYKON lubelskiej piłki @ Dariusz OPOLSKI * Raz na wozie, raz pod wozem * Król plebiscytów i rankingów.

Życie piłkarza jest niezmiernie przewrotne, pełno w nim nagłych zwrotów i codziennych niespodzianek. Dariusz Opolski jest wybitnym przykładem tej tezy. Raz trener Bronisław Waligóra „płakał”, że spadł z ligi bo jeden z meczy zawalił Darek Opolski. Z kolei ten sam Opolski zdobył później „Złote Buty” katowickiego „Sportu” dla najlepszego piłkarza ligi (1991/92). W 1996 roku pan Darek zmierzył swoje umiejętności w walce z Ivanem Zamorano, Brianem Laudrupem, Hierro, Amovisco i Redondo podczas spotkania Real Madryt – Motor Lublin, by trzy lata później bronić strzały piłkarzy A-klasy strzegąc bramki drużyny Inwod Kamionka spod Lublina.

Karierę rozpoczynał w Motorze Lublin pod okiem Stanisław Rudnickiego i Jerzego Rejdycha. Już w 1979 roku jako junior zadebiutował w II lidze w meczu z Rakowem Częstochowa. Porażka 1:3 nie przyniosła mu chwały, choć ten którego zmienił, mianowicie Adam Suszek pochlebnie się wyrażał o jego talencie. Również debiut w I lidze nie był okazały – 1:5 z Wisłą pogrążyło drużynę. Opolski wszedł za Kalinowskiego przy stanie 0:2. Puścił więc trzy gole. Dwie strzelił mu sam mistrz Kazimierz Kmiecik, jednego kolega z zespołu Krzysztof Witkowski. Na szczęście limit pecha  się szybko wyczerpał i dla Opolskiego nadeszły lepsze  lata. Ukoronowaniem stabilizacji formy i dużej klasy było zdobycie najbardziej prestiżowej nagrody dla piłkarzy ligowych „Złotych Butów”.

Był też w jego karierze epizod w reprezentacyjny. Trener Apostel próbował go w młodzieżówce. Udział w turnieju UEFA w 1979 roku nie przyniósł naszym sukcesu, a wyjazd na nieoficjalne Mistrzostwa Świata do Meksyku zakończył Opolski kontuzją.

Lubelski bramkarz zdobył na pewno znaczącą pozycję w historii lokalnej piłki. Nawet jeśli weźmiemy pod uwagę dwa lat przesiedziane na ławce rezerwowych w Legii Warszawa, czy kilka bramkarskich wpadek. Przecież grał w drużynie Motoru, gdy wywalczyła trzeci awans do I ligi, a tam okazał się najlepszym nie tylko wśród kolegów bramkarzy, ale wśród wszystkich ligowców. Tego nie osiągnął żaden bramkarz regionu lubelskiego, a wychowało się tutaj naprawdę wielu znakomitych golkiperów – począwszy od Suszka i Mikulicza, a na Onyszce, Piekutowskim i Wierzchwoskim skończywszy.

Dariusz OPOLSKI (ur.odzony 29 września 1961 r.). Bramkarz. Kluby: Motor Lublin(x2), Legia Warszawa, Inwod Kamionka. Kurierowy PIKŁKARZ Lubelszczyzny w dziejach. Laurat „Złotych butów” katowickiego Sportu. Reprezentant kadry młodzieżowej. Po zakończeniu kariery trener.

+++

Na 60-lecie Kuriera Lubelskiego podsumowaliśmy doroczne plebiscyty – jak to MY, tylko i wyłącznie pod kątek udziału piłkarzy. Pierwszym na liście był Bethold Moritz, ostatnim Grzegorz Bonin. A ‚kurierowym’ piłkarzem 60-lecia jest Dariusz OPOLSKI.

===

Aktualna lista najlepszych piłkarzy w historii plebiscytów Kuriera Lubelskiego (podsumowanie):

1. Dariusz Opolski – 17 pkt.

2. Roman Dębiński – 13 / Zygmunt Kalinowski – 13 / Andrzej Pop – 13

3. Grzegorz Bonin – 11 / Ryszard Brysiak – 11

4. Paweł Bugała – 10

5. Grzegorz Bronowicki – 9

6. Leszek Iwanicki – 7 / Leszek Pisz – 7

7. Berthlod Moritz – 6 / Marian Nowara – 6 / Edward Widera – 6

8. Janusz Przybyła – 5

9. Waldemar Fiuta – 4 / Leszek Kokowicz – 4 / Sergiusz Prusak – 4

10. Władysław Kuraś – 3 / Marcin Syroka – 3 /Jacek Ziarkowski – 3

11. Ryszard Dworzecki – 2 / Robert Grzanka – 2 / Bolesław Mącik – 2 / Marcin Popławski – 2 / Artur Sejud – 2 / Przemysław Żmuda – 2

12. Zbigniew Kondziak – 1 / Marek Konopka – 1 / Jerzy Krawczyk – 1 / Jan Lisiewicz – 1 / Velijko Nikitovic -1 / Wiesław Rafalski – 1

===

PS. Jak widać najbliżej zdetronizowania Opolskiego jest Grzegorz BONIN, może to zrobić już w tym roku. Warunek – minimum 4 miejsce w plebiscycie Kuriera za 2017 rok. Ciekawostka – najlepsza piątka piłkarzy z ‚lubelskim rodowodem: 1. Opolski, 2. Dębiński, 3. Pop, 4. Bugała, 5. Bronowicki.

Marian Bartocha jako kierownik (drugi z prawej) w juniorach Motoru Janusza Marca. Zajęli czwarte miejsce w mistrzostwach Polski juniorów… Drugi z lewej stoi Dariusz Opolski.


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.