romek
niedziela, 25 lipca 2021, 18:54

LEKSYKON lubelskiej piłki @ Zdzisław PETRUCZENKO rozpoczynał w Huraganie, kończył w RAKS Biała Podlaska.

Tomasz Klimuk i Zdzisław Petruczenko.

W drugiej połowie lat 60-tych tamtego wieku należał do najjaśniejszych gwiazd Huragan Międzyrzec i Klasy Okręgowej, oraz III ligi Lubelszczyzny.  Jego nazwisko często pojawiał się w relacjach ze spotkań ligowych. Zdarzało się, że bramki brata przypisywano Zdzisławowi, bywało odwrotnie. Karierą zakończył w chwilę po połączeniu się MZKS Podlasie, Krzny Rzeczyca i AZS… Nowy klub nazwano RAKS Biała Podlaska (Robotniczo-Akademicki Klub Sportowy).

Taki team z Bakalarczykiem, Misiem, Andrzejem Stańczukiem, Klimukiem, Kuszpitem, Gontarczukiem, Koszałko, pierwszy sezon zakończył na 9. miejscu Klasy Okręgowej. Jako ciekawostkę warto podać, że w debiucie RAKS przegral z Motorem Lublin 0:1 (bramka Waldemara Wiatra). Często robił tak zwaną przewagę, koledzy później musieli tylko obronić zdobyczy.

Wczesniej, bo w II połowie lat 60-tych Huragan Międzyrzec w którym grał, omal nie zdobył awansu do II ligi. Dokładnie to było w sezonie 1968/1969, a wadrze Huraganu byli wówczas: Marian Bartocha, Maciej Augustyniak, Tadeusz Buchai, Jerzy błaszczyk, Józef Dąblewski, Zenona Daniel, Zdzisław Englander, Jan Filipiuk, Marian Jezierski, Edward :isiak, Władysław Majewski, Robert Kałużny, Edward Lisiuk, Jerzy Nikończuk, Jerzy Michalczuk, Ryszard Skrzyński, Józef Wojdat, Franciszk Wołek, Tadeusz Żochowski, także Jacek i Zdzisław Petruczenko.

Zdzisław PETRUCZENKO –  piłkarz Huraganu Międzyrzec Podlaski, Orląt Łuków (1959), Orląt Dęblin (1960-61) i Podlasia Biała Podlaska (1971-73); ze swoim bratem Jerzym współtworzył super-duet napastników. Był królem pola karnego, wielokrotnie rozstrzygając losy spotkań. W okresie jego gry Huragan należał do czołowych klubów woj. lubelskiego.

lp.pl


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.