romek
czwartek, 22 lipca 2021, 11:55

LEKSYKON lubelskiej piłki @ Czesław RUDZKI * „Złota główka” w Izbicy

Czesław Rudzki (ur. 1922). Lwowiak karierę piłkarską rozpoczął w Pogoni Lwów (międzywojenny mistrz Polski w którym to klubie grało wielu wybitnych piłkarzy tamtych czasów, między innymi Kazimierz Górski).

W 1944 roku osiedla się w Izbicy. Pomaga reaktywować klub  RKS Nadwieprzanka. W zespole z Izbicy występuje na boisku. Strzela bardzo dużo bramek, wiele strzałem głową, kibice szybko nadają mu przydomek „Złota główka”. Czas jego aktywności piłkarskiej przypadł wiec na okres wskrzeszania izbickiego sportu wśród politycznych przesileń i organizacyjnych zależności.

Po zawieszeniu piłkarskich butów na kołku przez wiele lat działacz klubowy. Tutaj też odniósł wiele sukcesów – szczególnie na niwie pozyskiwania i szkolenia młodych talentów piłkarskich.

– Za sprawą między innymi Czesława Rudzkiego i innych działaczy wybudowano wspaniały stadion z krytą trybuną, masztami na flagi i bieżnią – napisał Michał Gałka w artykule o historii klubu. – Stadion izbicki stał się wizytówką gminy, a nawet zaczął budzić zazdrość innych klubów i sprawozdawców sportowych.

Odznaczony brązowym medalem zasłużonych dla Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Czesław RUDZKI (ur. 1922). Kluby: Pogoń Lwów (medalista mistrzostw Polski). Ruch Izbica. Po zakończeniu kariery działacz klubu.

MG/MM

 

 


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.