romek
piątek, 16 lipca 2021, 09:16

LEKSYKON lubelskiej piłki @ Adam SUSZEK * 26 lat między słupkami (IV) * Z notatnika statystyka, czyli 11 lat w Motorze… * „Do Lublina jedzie fura, a na furze Waligóra”.

Józef Pociennik pytany o najlepszy mecz wspomniał spotkanie z Ładą Biłgoraj.  Ruch wygrał 6:1, po bramkach Ryszarda Horeckiego 3, Kość, Kić i Ciastoch. – No widzi pan, ten Horecki mi się przypomniał. Ale ja zapamiętałem gola Szymka Ciastocha. To był wolej z 25-30 metrów. Pamiętam, że musiałem kawał drogi lecieć z gratulacjami.

Józef Majdan to też wychowanek Ruchu. Jak odkreślał Józef Pociennik szybko przestawił się mentalnie z bramki na defensora. Był bardzo skuteczny w grze obronnej. Po Wojciechu Kołczu był kolejnym graczem, który grał w Krasnymstawie. Był początek lat siedemdziesiątych, kiedy Start po raz kolejny wywalczył awans do Klasy Okręgowej. Podczas studiów w Szczytnie grał w Podchorążaku Szczytno.

Józef Majdan w Starcie Krasnystaw – stoi trzeci z lewej (w okularach przeciwsłonecznych). Pierwszy z lewej to trener Józef Orkiszewski, współtwórca historii  Ruchi Izbica jako zawodnik). 

Józef Majdan zawodowo pracował do emerytury w policji, w sekcjach kryminalnych komend w Krasnymstawie i Chełmie. Jako emeryt krótko prowadził jako trener Start i Ruch. Działał w Chełmiance. Pisał relacje ze spotkań piłkarskich do tygodników w Zamościu i Chełmie.

***

Wracając do Adama Suszka. Zadebiutował w Motorze w 1968 roku, w II-ligowym meczu z Arkonią Szczecin. Był wówczas najlepszym piłkarzem meczu. Później były te skomplikowane epizody w Dęblinie, Radomiu i Starachowicach… I ponownie Lublin, już w mniej skomplikowanych okolicznościach. Podczas tych czasów kariery poznał świetnych trenerów: Dziwisza, Walczaka, Drabińskiego, Chrzanowskiego, Giergiela… Tych już po Izbicy…

Po wyjeździe z Izbicy uznał później, że nie zmarnowal czasu. tych 11 lat, zanim wrócił do Motoru. Przeżył sporo emocji i osiągał sukcesy. Przeżył też dramat bliskiego awansu, bo kibice nie mogli darować przegranej po meczu decydującym. Posądzono ich o sprzedanie meczu. To było najgorsze. Bolało bardziej niż tuzin porażek. W II połowie lat 70-tych bronił dużo. W Walce o awans do II ligi za trenera Waligóry zagrał już tylko 3 spotkania. Wywalczył wic ten AWANS, w I lidze już nie zagrał. Kalinowski, Maciesiak i Opolski mieli pierwszeństwo.

* Adam Suszek w Motorze Lublin (z notatnika statystyka):

= 1968-1969 / suszek 20 występów, Andrzej Wężyk 10, Paweł Mikałojczak 1 * Trenerzy: Marian Szymczyk, Jerzy Chrzanowski, Władysław Giergiel * 8 miejsce w II lidze.

= 1969-1970 / Suszek 27 meczów, Andrzej Wężyk 3 * Trenerzy: Władysław Giergiel, Stanisław Świerk * 12 miejsce w II lidze.

= 1970-1971 / Suszek 29  występów, Andrzej Wężyk 2 * Trenerzy: Władysław Giergiel, Zdzisław Wolsza * 6 miejsce w II lidze.

= 1971-1972 / Leszek Dziełakowski  16, Adam Suszek 16 * Trenerzy: Zdzisław Wolsza, Jerzy Adaniec * spadek po kontrowersyjnym meczu z Piastem Gliwice (1:2). Walka o byt toczała się przez kilka kolejek. Pech Motoru rozpoczął się od skuszenia karnego przez Jana Przybyłę w meczu ze Startem Starachowice. Zakończył w meczu z Piastem, w ktorym dwie bramki strzelił Fajferek, choć wynik otworzył Jerzy Krawczyk, a Motor grał w przewadze.

= 1972-1973 / Dziełakowski 16, Adam Suszek 14 * Trenerzy: Jerzy Adamiec, Andrzej Gajewski * 2 miejsce w III lidze AWANS do II ligi.

= 1973-1974 / Dziełakowski 23, Adam Suszek 7 * Trener: Andrzej Gajewski * 2 miejsce w II lidze. Przegrana walka o awans po kontrowersyjnym meczu ze Stomilem (3:4).

= 1974-1975 / Dziełakowski29, Andrzej Slomka 1, Kazimierz Pikulski. Trenerzy: Andrzej Gajewski, Paweł Mikołajczak * 3 miejsce w II lidze. Kontuzja Suszka.

= 1975-1976 / Dziełakowski 21, Suszek 9 * Trenerzy: Henryk Szczepański, Witold Sokołowski * 3 miejsce w II lidze.

= 1976-1977 / Dziełakowski 17, Suszek 13 * Trener Witold Sokołowski * 4 miejsce w II lidze.

= 1977-1978 / Dziełakowski 21, Mirosław Maciesiak 5 Suszek 4 * Trener Jerzy Rejdych * 6 miejsce w II lidze.

= 1998-1999 / Adam Suszak 28, Maciesiak 1, Opolski 1 * Trenerzy: Paweł Mikołajczak, Bronisław Waligóra / 8 miejsce w II lidze. Adam Suszek kapitanem drużyny.

= 1999-1980 / Zygmunt Kalinowski 21, Maciesiak 6, Suszek 3, Opolski * Trener: Bronisław Waligóra. AWANS do I ligi.

Pełny skład MOTORU Lublin:  Zygmunt Kalinowski, Mirosław Maciesiak, Dariusz Opolski, Adam Suszek, Ryszard Chaberek, Waldemar Fiuta, Jerzy Jagiełło, Wojciech Laskowski, Arkadiusz Skonieczny, Krzysztof Wójtowicz
Roman Dębiński, Bronisław Kowalski, Jerzy Krawczyk, Marek Leszczyński, Ireneusz Lorenc, Bolesław Mącik, Andrzej Pop, Janusz Przybyła, Henryk Świętek, Waldemar Wiater, Marek Wietecha.

Razem 178 meczów ligowych w rozgrywkach III i II ligi. Na najwyższym poziomie już nie grał sprawując funkcję kierownika drużyny… W Izbicy dojrzewały sportowo kolejne pokolenia sportowców.

koniec odc. IV -cdn.

***

„Do Lublina jedzie fura, a na furze Waligóra”. Ukoronowanie kariery Adama Suszka…

***

...Maciesiak, Kalinowski, Suszek…

+++

Fotografie to kęsy czasu. Kadr z dziejów. Jest 1992 rok… Troche się zmienili, ale wielu rozpoznajemy…


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.