romek
środa, 14 lipca 2021, 08:42

LEKSYKON lubelskiej piłki @ Adam SUSZEK * 26 lat między słupkami (II) * „Żarłoczne apetyty OŚMIORNIC”

Wówczas na początku lat 60-tych fama o talencie rozwiała się po kraju. W redakcjach pojawiali się działacze, przychodziły listy. Redaktor Tadeusz Gański zareagował. Pisał, że ośmiornice trzeba gnać precz! To byli tzw.  kaperownicy, z Kraśnika nocą porwali dla przykładu Ryszarda Flaka. Pokazywaliśmy skan z gazety. Wielu Czytelników chciało przeczytać surowy tekst,

***

„Żarłoczne apetyty OŚMIORNIC”

Wizyta w archiwum Kuriera Lubelskiego * To było pół wieku temu – Tadeusz Gański pisał o piłkarskich skautach i menagerach, którzy zagieli parol na Adama SUSZKA z Izbicy:

– GNAĆ ICH PRECZ!

===

Cytat:

Ludzie – ośmiornice. Zjawiają się niespodziewanie. Ich macki sięgają daleko. Upatrzywszy sobie wcześniej ofiarę przyjeżdżaja z różnych stron kraju. Buszują wszędzie. Zmykają szybko, zanim ktoś dowie się że tutaj byli. Czasem uchodzą ze swoją zdobyczą. Najczęściej pozostawiają stęchłą atmosferę. Wszyscy wówczas mowią – byli kaperownicy. Wśród działaczy sportowych o czystych rękach i sumieniach rodzi się niepokój. Rezygnacja…

BYŁ TU TAKI JEDEN ZE ŚLĄSKA

W ubiegły piątek wieczorem otrzymaliśmy alarmujący telefon z Izbicy. Działacz piłkarski tamtejszego klubu „Ruch” pan Dudek poinformował nas:

– Był tu taki jeden ze Slavii Ruda Śląska. Rozmawiał z naszym bramkarzem Suszkiem. Wypytywał się naszego piłkarza, kiedy idzie do wojska. Obiecał, że wszystko załatwi, byle by Suszek zgodził się wyjechać teraz do Rudy. Naopowiadał mu, jakie go tam czekają cuda. Nęcił propozycjami… O tym wszystkim dowiedzieliśmy się od Suszka. Szkoda, że tamten zaraz odjechał samochodem, bo przynajmniej dowiedzielibyśmy się co to za ‚wysłannik’ i czego tu szuka. Niestety – nie możemy podać ani nazwiska tego kaperownika, ani numeru samochodu.

Po chwili rozmawiamy z niedoszła ofiarą „ośmiornicy” z Śląska. Mówi 18-letni Adam Suszek.

– Tego pana spotkałem na ulicy, właściwie on mnie zatrzymał. Pytał kiedy idę do wojska. Że on wszystko załatwi. Bo on zrobić może, że będę grał w Slavii, abym się tylko zgodził.

– I co pan na takie propozycje?

– Sam nie wiem co robić. To było dla mnie coś nieoczekiwanego. Nie zgodziłem się na żadne propozycje. W Izbicy mieszkam. Tu mam rodzinę. Chcę się uczyć.

„SAM NIE WIEM CO ROBIĆ”

To są słowa Suszka. Młody chłopak spotkał się z nęcącą propozycją. Interesują się nim. Robią przetargi. Niedawno, ktoś był także z pobliskiego Zamoscia, a przedtem z Łodzi. Ci jednak szybko czmychnęli nie zyskawszy Suszka. Suszek – jak informowaliśmy – wystąpił w reprezentacji juniorów. Na pewno jest utalentowanym bramkarzem. Stąd żarłoczne apetyty ‚ośmiornic’. Młody charakter – świeżo upieczony reprezentant podatny jest na wszelkiego rodzaju pokusy. Już teraz pseudodziałacze, jacyś handlarze żywym towarem próbują spaczyć charakter temu chłopcu. Gnać ich precz!

Nie pierwszy i (chyba nie ostatni) to wypadek paskudnej choroby jątrzącej polski sport. Wszyscy o tym doskonale wiedza i wszyscy przemilczają zamiast położyć wreszcie kres tego rodzaju praktykom. Są pewne przepisy, w myśl których np. taka Slavia nie miałaby długo pożytku ze skaperowanego Suszka. Ale przepisy swoją drogą, a praktyka swoją. Ludzie – „ośmiornice’ działają. Kto wreszcie sie temu przeciwstawi? (koniec cytatu)

opr. hs * Kurier Lubelski 1961 / Tadeusz Gański

+++

Wiosną 1962 roku  przyjrzeli się dokładniej Adamowi Suszkowi kibice i działacze Motoru Lublin. Zespół Pieszków, Szafrańskiego, Mikołajczyka. Motor ledwie wygrał 2:1 z Ruchem, a decydującą bramkę strzelił Szafrański.  Motor jeszcze bardziej postanowił przyglądać się nastolatkowi z Izbicy.

W spotkaniu z juniorami Czechosłowacji w październiku 1962 roku bramkarz z Izbicy grał już jako piłkarz Motoru Lublin. Oto dokumentacje spotkań i szczegółowa dokumentacja meczu z Czechosłowają. Tak więc „działania” reporterów na czele z Tadeuszem Gańskim przyniosły efekt. Ośmiornice „przegnano precz”…

Kartka wyrwana z historii – wszystkie mecze Adama Suszka w reprezentacji Polski juniorów.

+++

2 września 1862, Zielona Góra,
* Polska – Węgry 2:2 (1:0) / bramki: Jarosik, Lubański
POLSKA19: Suszek (Zubek), Stablinski, Paździor, Sadowski, Pielok, Dawidczyński, Stępkowski (Gigoń). Maszczyk, Lubański, Schulz (Maksymiuk), Jarosik.

30 września 1962, Warna,
* Bułgaria – Polska 2:3 (1:0) / bramki: Pielok 2, Maszczyk
POLSKA19. Suszek, Paździor, Anczok, Sadowski, Czenczek, Dawidczyński, Schulz, Pielok, Lubański, Maszczyk, Jarosik

28 października 1962, Nove Zamki (Czechosłowacja), mecz towarzyski.
* Czechosłowacja U-19 – Polska U-19 0-2 (0-2)
0-1 – Mścisław Szulc (11), 0-2 – Zygmunt Maszczyk (13)
Sędziował: Christow (Bułgaria)
Widzów: 2 000

Czechosłowacja U-19: Kukal – Hanko (30. Kamenec), Nigacz, Hudcovsky, Matias, Molnar (46. Bouszka), Hoffman, Chlopec, Johl, Pokorny, Kopecky. Trener: Blazejevski

Polska U-19: Adam Suszek (1944, Motor Lublin) – Zygmunt Anczok (1946, Sparta Lubliniec), Stanisław Paździor (1944, Cracovia), Zbigniew Sadowski (1944, Lech Poznań) – Maksymilian Czenczek (1944, Ruch Chorzów), Stanisław Dawidczyński (1944, ŁKS Łódź) (55. Jerzy Pielok, 1945, Zagłębie Sosnowiec) – Maciej Gigoń (1945, Garbarnia Kraków), Zygmunt Maszczyk (1945, Siemianowiczanka Siemianowice Śląskie), Włodzimierz Lubański (1947, Górnik Zabrze), Marian Maksymiuk (1944, Lechia Gdańsk), Mścisław Szulc (1945, ŁKS Łódź) (64. Zdzisław Kostrzewiński, 1945, ŁKS Łódź). Trenerzy: Wiesław Motoczyński i Władysław Stiastny

1 listopada 1962, Bukareszt
* Rumunia – Polska 2:1 (1:0) / Bramka: Schulz
POLSKA: Staszewski (Suszek), Anczok, Paździor, Sadowski, Czenczek, Dawidczyński (Niżnik),  Gigoń, Maszczyk, Lubański, Maksymiuk, Schulz (Kostrzewiński).

18 listopada 1962, Radom
*Polska-Węgry 1:1 (1:0) / Bramka: Maszczyk
POLSKA: Suszek, Anczok, Paździor, Sadowski, Opiełka, Dawiczyński, Gigoń, Maszczyk, Lubański, Maksymiuk, Jarosik.

===

Na święto sportu do Izbicy 17 lica 2021wybierają się gwiazdy lubelskiej piłki z KS Lublin… Pranagal, Ziarkowski, Bronowicki, Bugała, M. Sawa, Michajłow…

***

W odcinku III wrócimy do początku lat 60-ch. W  Izbicy trwała walka o schedę po Suszku. Dobrze się spisywał w bramce Józef Majdan i to on był kandydatem do bramki. Aliści pojawił się także inny junior Józef Pociennik…

koniec odc. II – cdn.


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.