romek
wtorek, 13 lipca 2021, 10:04

LEKSYKON lp @ R-RYSAK Tadeusz * Miał 16 lat, kiedy w barwach łódzkiego klubu zdobywał wicemistrzostwo Polski juniorów.

W Ruchu Izbica debiutował jeszcze jako uczeń szkoły podstawowej. Wieść o wielkim talencie z Izbicy rozeszła się błyskawicznie. Wkrótce wyjechał do Łodzi, gdzie reprezentował barwy ŁKS i Włókniarza. I właśnie z Włókniarzem Łódź zdobył mistrzostwo Polski juniorów.  Kiedy był w wieku poborowym  zagięła na niego parol Avia Świdnik – tutaj znalazł się w 1956  roku.  Razem z nim do Świdnika trafił Czesław Krygier z Pogoni Białystok i Edwin Wieczerzak ze Stali Mielec. Wciąż uważano, ze jest za młody na gre w seniorach.  W 1959 już po odbyciu wojska w Techniku Zamość wrócił do Avii, w której partnerem w ataku był sam Eugeniusz Bondarenko.

Tadeusz Rysak był ważnym zawodnikiem Avii – w meczu przeciwko Podlasiu Biała Podlaska zespół Władysława Suchonia wygrał aż 7:0, a Rysak czterokrotnie trafił do siatki.  Jednak piłkarze Avii obok kapitalnych spotkań w których gromili rywali, często ponosili porażki choć uchodzili za faworytów.  Nazwano ich „kameleonami” .

Tadeusz Rysak razem z grą w Avii pracował jako trener Traweny Trawniki.  W 1962 roku wrócił do Izbicy, gdzie został grającym trenerem. W 1963 roku wprowadził Ruch do III ligi. To był fenomenalny wyczyn, wówczas na poziomie trzeciej ligi klub wiejski nie miał „prawa” grać. Izbica była krajową sensacją, a Adam Suszek grał w reprezentacji juniorów.

Później odszedł do Tomasovii Tomaszów,  gdzie także szkolił piłkarzy i grał. W 1977 roku został trenerem Hetmana Zamość. To był też „kameleonowy” sezon Hetmana. Grał przeciętnie, ale jeśli miał grać z możnymi rozgrywek, z liderami, rozgrywał super-mecze. Na początek Hetman zremisował z Błękitnymi Kielce (awans do II ligi), po kilku innych meczach wygrał w Kielcach z wiceliderem Koroną 2:0. W klubie wybuchł jednak konflikt na linii trener – bramkarz Jerzy Mikulicz.Zrezygnowano z Rysaka, który szybko znalazł się w Hrubieszowie i przygotował Unią  do wspaniałej serii spotkań w Pucharze Polski. Unia  osiągnęła trzecią rundę rozgrywek szczebla centralnego po zwycięstwie nad II-ligowym Igloopolem (5:1) i Ursusem (2:1). Tylko minuty zabrakło, żeby wygrała kolejny mecz w PP z Wigrami Suwałki ( na minutę przed końcem było 2:1, porażka w dogrywce). Gdyby wygrała kolejnym rywalem byłaby Legią Warszawa.

Kiedy w 2018 roku rozmawialiśmy powiedział:

= Pyta pan o to jak trafiłem do Łodzi?. Miałem 16 lat. Izbica grała w Lublinie z WKS Lublin. Tam grał w składzie ktoś z Łodzi kto był w ojsku. Po meczy spytał, czy nie zagrałbym w juniporach ŁKS. Zgodziłem sie. Wkrótce zdpbylismy wicemistrzostwo Polski juniorów. To był 1953 rok, a wiec mialem 16 lat. Grałem z Kaźmierczakiem, Wlazłym, Jędrzejczakiem. Mistrzem został Pomorzanin Toruń. Finałowy turniej z udziałem ośmiu drużyn odbył się w Świdnicy w połowie sierpnia 1953Pomorzanin Toruń pokonał kolejno Unię Szamotuły 4:2, Odrę Opole 3:2 oraz Resovię 3:0. W drugiej rundzie Pomorzanin zremisował 1:1 z Darzborem Szczecinek oraz po raz drugi pokonał Resovię 3:0 i ŁKS Łódź 1:0.

Tadeusz Rysak zapamietał mecz w ŁKS przeciwko Gwardii Warszawa. Trenerem był Soporek. W Łodzi wielkim wsparciem służył Władysław Król.

Tadeusz RYSAK (ur. 1936 r.) Kluby: Ruch Izbica, ŁKS Łódź (wicemistrzostwo Polski juniorów w 1953 roku, mecze w I lidze seniorów za czasów Wladysława Soporka), Avia Świdnik, Tomasovia Tomaszów Lubelski,  Hetman Zamość. Trener: Ruch Izbica, Hetman Zamość, Tomasovia Tomaszów, Unia Hrubieszów (1979 sensacja Pucharu Polski). Działacz piłkarski. Pierwszy lubelski medalista juniorów po wojnie (1953) w barwach ŁKS. Był też szefem wyszkolenia OZPN Zamość.

p+

+++

W Izbicy pamiętają o sportowcach, którzy „”pisali” dzieje klubu. Prezesi klubu u Tadeusza Rysaka. Odwiedzili piłkarza, gdyż nie mógł być na jubileuszu 90-lecia…