romek
sobota, 10 lipca 2021, 10:12

BYŁY takie drużyny * PIONIER Krasnystaw

Były takie kluby * PIONIER Krasnystaw

 
***
 
Trafiliśmy na Kurier Lubelski. Jest rok 1966 – 29 listopada.* Nagłówek: – Komu to potrzebne? TYTUŁ: – DWA MAŁE KLUBY…
 
Cytat: Start Krasnystaw w powojennej historii klubu przechodził różne koleje losu. Były lata bardzo ożywionej działalności klubu, oraz wielkiej stagnacji. Ostatnio Start znów znalazł się w trudnej sytuacji. Kryzys pogłębia się coraz bardziej. Słyszy się jedynie o sekcji piłkarskiej. Drużyna bez większych sukcesów gra w klasie A.
 
Wobec sukcesów jakie odnoszą zapaśnicy i kolarze LZS Krasnystaw., zupełnie blednie działalność sportowa Startu. Z tą rywalizacją można by się było jakoś pogodzić. Start nie może stworzyć odpowiednich warunków dla zapaśników i kolarzy – niech nimi się opiekuje rada powiatowa LZS. Istnieje jednak inna rywalizacja, która klubowi nie jest potrzebna, Startowi wyrósł bowiem miejscowy rywal PIONIER Krasnystaw, istniejący przy oddziale PKS. Przewodniczący PKKIFT (Powiatowy Komitet Kultury Fizycznej i Turystyki) –
Władysław Gawlikowski stwierdził, że jest to bardzo nieudany twór sportowy. Przysparza wiele kłopotliwe nie tylko natury sportowej. Silna do niedawna sekcja piłkarska została osłabiona. Kilku zawodników zapragnęło grać w Pionierze i opuścili macierzysty klub. Po Krasnymstawie krąży niepochlebna opinia o drużynie piłkarskiej Pioniera – że atmosfera jest nie najlepsza, że zbyt hojnie świętuje się wygrane mecze,.
 
Coraz częściej pojawiają się opinie i prośby o głos rozsądku i krytycznego spojrzenia na działalność Pioniera. Padają opinie – nikt nie chce hamować dobrze – swego czasu – rozpoczętej pracy sportowej w Pionierze. Niech upowszechniają kulturę sportową wśród załogi PKS – to jest potrzebne i konieczne. „Ale po kiego licha w Krasnymstawie mają istnieć dwa kluby, które powodują rozdrobnienie środków finansowych, zmierzają do osłabienia tutejszego sportu.
 
W październiku Pionier przegrał mecz z Rekordem Chełm. Ten z kolei TWÓR był dzieckiem podobnego konfliktu w Chełmie. Rekord pokonał Pioniera 1:0 i prowadził w tabeli. Pionier był 6. Wiosną 1967 roku, a więc w rundzie rewanżowej Pioniera w tabelach już nie było… Gościnne zagrał w nim okolicznościowo Józef Pociennik, następca Adama Suszka w Ruchu Izbica.
arch.
+++

Pionier w środku tabeli.

+++


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.