= Zanim ruszysz w drogę, ciąg dalszy rozmowy o sporcie w „gminie Niedrzwica”, zadam pytanie bardzo ważne…

= …

= Czy znasz cały „pucharowy SZLAK Orionu w 1978 roku”, razem z innymi reprezentantami Lubelszczyzny?
= Oo, to jest piekielnie trudne do odtworzenia, ale zostały archiwa i wspomnienia… Jest pamięć. Jednak spróbuję po przejrzeniu chronologii PP. Początek to Cisy Nałęczów później Opolanka, III-ligowa Wisła Puławy, Lublinianka I, która walczyła o II ligę, wreszcie finał ze Stalą Poniatowa. W tym klubie wcześniej grywał „Batiuszkin”. Później Radomiak i rewelacyjna gra właśnie 'Batiuszkina’ (Waldka Baczewskiego 3 bramki), wreszcie wspomniana Wisłoka Dębica i pechowa porażka 1:3. Za ten mecz red. Andrzej Szwabe pochwalił, a nawet uznał PIŁKARZem meczu Janusza Kurę.

= Kto jeszcze startował z lubelskich drużyn w I rundzie PP?
= Hetman Zamość przegrał ze Stalą II Rzeszów po 1:1 w meczu i 3:4 w karnych. Chełmianka pokonała 1:0 Stal Nowa Dęba, natomiast AZS Biała Podlaska pokonał Włókniarza Białystok po 0:0, w karnych 3:2. No i Orion wygrał 4:0 z Radomiakiem II Radom. Nie nie, moja pamięć nie jest tak genialna.  Ale wystarczyła wizyta w wikipedii.

= Później była II runda szczebla centralnego…
= O niej wiemy najwięcej.  Orion przegrał z Wisłoką. Stal II Rzeszów przegrała 2:5 z Motorem Lublin, AZS Biała Podlaska uległ Polonii Warszawa wynikiem 3:3 i 3:4 w karnych. Natomiast Avia wylosowała sąsiada – Chełmiankę. TUTAJ sensacji nie było – 5:0 dla II-ligowca. Były mistrzostwa świata w Argentynie, futbolem żyła cała sportowa Polska.

= Co było w III rundzie. Kogo wylosowała Wisłoka, pogromca B-klasowego Orionu?
= Wisłoka w III rundzie pojechała do Żywca gdzie zremisowała 3:3 z Czarnymi-Góral Żywiec.  W karnych było 4:3. Przeszła więc do IV rundy. Avia wygrała teraz 1:0 Unią Tarnów, natomiast Motor wygrał 2:0 z Legią II w Warszawie… Powiedzmy sobie szczerze – Motor przejął „odpowiedzialność’ za SZLAK, po Orionie… Wcale nie „naciągam” ówczesnej rzeczywistości. Pokonał teraz Polonię Bytom 2:0… Natomiast Wisłoka już nie sprawiła sensacji. Przegrała 2:3 z …milicyjną Gwardią Warszawa.

= Jaka była następna decyzja losu?
= Motor wylosował „pogromcę-pogromcy” Orionu – Gwardię Warszawa. Zemsta żólto-niebieskich była słodka. Wygrał 3:0. Tak więc przebojem Motor wszedł na nasz SZLAK –  dwanascie zdobtych bramek, dwie stracone. Strzelali: Mącik, Pop, Dębiński, Krawczyk…

= KONIEC tej opowieści to…
= Niee, teraz był słynny mecz o półfinał – z późniejszym (1980) mistrzem Polski Szombierkami Bytom. I 3:3. I ’ten niewymiernie pechowy’ karny Romana Dębińskiego, kiedy piłka uderzyła w dwa słupki, bramkarza i wyszła w pole (czytaj SŁYNNE mecze lp na(www.lubelskapilka.pl). I karne 2:4… W walce o finał Szombierki przegrały. Ten finał rozegrano w Lublinie – Arka Gdynia sensacyjnie wygrała z Wisła Kraków 2:1. Zdecydował gol Krystosika.

Ś.p. Ryszard Figiel załatwił bramki. Były w 'klimacie’ argentyńskiego tanga.

= A twoja chmura pamięci co najbardziej pamięta?
= Bramki w stylu argentyńskim, które załatwił ś.p. Rysio Figiel. Całymi dniami się czekało na instalację tych bramek. A więc Orion to JEDEN szlak, a Motor DRUGI… niejako sztafeta. Do finału w Lublinie było blisko. Klub B-klasy w międzyczasie awansował do Klasy A. Trzeba było pokonywać nowe problemy. Wkrótce przyszły „obostrzenia innego czasu”. Obostrzenia stanu wojennego. Zainteresowała się mną Avia. Skradałem się na treningi do Świdnika. Trenowałem u Kostaniaka i Gajewskiego w Avii. Był też wówczas świetny trener Czesław Krygier…

cdn.

===

I kilka cytatów dla kibica nie tylko 1978 roku, lecz też ciekawskiego małolata:

…Po raz pierwszy Chełmianka na szczeblu centralnym piłkarskiego Pucharu Polski zagrała w sezonie 1978/1979. W pierwszej rundzie, czyli 1/128 finału, chełmianie po golu Jerzego Chachuły w 80 min. pokonali Stal Nowa Dęba 1:0 (0:0). Spotkanie obejrzało około 2 000 widzów, a Chełmianka zagrała w składzie: Stańkowski – Iwanek, Niedźwiecki, Wężyk, Krawczak, Skierski, Andrzejczak (46 Góra), Chachuła, Nowak, Mikłaszewski (46 Wojciechowski), Dynysiuk. Mecz sędziował Jan Giziński z Radomia. Wówczas to Chełmianka występowała w klasie międzyokręgowej, zaś Stal Nowa Dęba grała w III lidze.

W kolejnej rundzie tej edycji Pucharu Polski chełmski zespół na własnym stadionie zmierzył się z bardzo silną wówczas drugoligową Avią Świdnik. Chełmianka nie miała szans w rywalizacji z dużo mocniejszym rywalem i przegrała 0:5 (0:2). Gole dla Avii strzelili wtedy: Tomasz Giełzak w 13 i 75 min. Ryszard Dworzecki w 10 min., Krzysztof Szefler w 60 min. i Andrzej Oryszko w 85 min. Mecz poprowadził arbiter z Mielca Emil Krępa. Chełmianka wystąpiła w składzie: Stańkowski (46 Czarnecki) – Iwanek, Wężyk, Kawarski, Krawczak, Skierski, Truk, Chachuła, Dynysiuk, Mikłaszewski, Nowak…/ Nowy Tydzień w Chełmie.

+++

… AZS Biała Podlaska grywał w 1978 roku w składzie: Bedra, Krol, Makowiecki, Bartnik (dzisiaj szef LZPN), Cecki, Grodecki, Kołcun, Kosik (później prezydent Białej Podlaski), Miśkiewicz, Pryciuk (dzisiaj szef Zamojskiego OZPN, Bukowski, Łapa, Grabda, Kotwica, Kowalczyk, Andrzejewski, Czarnecki, Jaworski, Krakowiak / „Piłkarski AZS” Cezary Hince

+++

Zestaw kadry Hetmana Zamość to też galeria piłkarski osobowości:

Hetman Zamość: Mikulicz, Lebik, Grudziński, Soboń, Walczak, Kość,Szymala, Rybak, Grula Sadowski,Bakalarczyk, Dołba,Suszyński, Karkuszewski… / „Zamojszczyzna pomiędzy bramkami”  Andrzej Kędziora, Krzysztof Radziejewski.

Bramki w stylu argentyńskiego tanga. Charakterystyczne czarne paski nad trawą załatwił ś.p. Rysio Figiel.