romek
środa, 5 maja 2021, 07:13

3:3 @ Czesław RAK (I) o II TURNIEJU papieskim w 2021

Czesław Rak podczas turnieju w 2020 roku.

= Widzę, że szykujecie 'II TURNIEJ papieski’?

= Tutaj działy sie wielkie wydarzenia sportowe, Orion był potęgą, a  ja wychowanek. Ale rzede wszystkim, w naszej gminie grał i mieszkał największy Polak. No i kibic Barcelony numer 1. Grywał w piłkę, grywał mecze, szusował na nartach, jeździł rowerem, chodził po wodę do źródełek w lesie krężnickim. Pomysł turnieju i budowy SZLAKU papieskiego Lublin – zalew – Krężnica – źródła w lesie -Niedrzwica – Nałęczów, jakby co i rusz pojawiał się w głowie.  Tam w Nałęczowie Karol Wojtyła przebywał 2 razy i jest tablica pamiątka tych wizyt, tych miejsc. Zresztą wszędzie gdzie był jest pamiątka tego pobytu.  U nas nie ma nic – pustka w historii.  Przykre. Pare lat mi zajęło zbieranie informacji na ten temat, ale udało mi się przebić z wiadomością… Poznałem wielu ludzi.

= Ale TURNIEJ gracie w innym symbolicznym miejscu?

= Ulica Krótka w Niedrzwicy to szlak sportowy. To słynne pagiet. Największe mecze grał tutaj Orion Niedrzwica Duża. Na przykład w 1978 roku, kiedy to  osiągnął II szczebel rozgrywek centralnych. A był klubem ledwie B-klasy. I nie jest powiedziane, że na przykład za rok na zagramy w Krężnicy.

= I turniej papieski w ubiegłym roku spełnił swoją rolę? 

= Tak. Były emocje, walka i wielka dawka ruchu na świeżym powietrzu. Młodych zawodników i oldbojów.

Bo taka jest filozofia naszego grania. Ruch, emocje, pamięć o tych, którzy zasłużyli, aby o nich pamiętać. Ruszajmy się po to, żeby na starość nie leczyć skutków braku ruchu.

= Do kiedy można się zgłaszać do turnieju?

22 maja 2021 roku trwa zbieranie drużyn i ludzi piłki. Nie musza grać. Ważne, żeby byli. Marzy mi się drużyna 60 plus.  Najstarsza w Polsce wschodniej. Może się uda.

= Na pewno kremówki i święto ruchu i zabawy. To poznawanie historii zapomnianych i nieznanych. Spotkania ludzi. Zapowiedzieli się ponownie piłkarze Reprezentacji Polski Pisarzy. Kapitan reprezentacji Zbyszek Masternak potwierdził przyjazd. Pisarze grali w 2020 roku. Teraz u nas rozpoczną sezon. Chciałbym też, żeby zagrali piłkarze z KS Lublin. A wiadomo co to za gracze. To przecież „lubelskie orły”…

= Jaka była twoja pierwsza drużyna, jeszcze przed Orionem, którego jesteś wychowankiem?

= Gryf Tomaszówka,  od dziecka podpatrywałem, bo koło mojej chaty całą szosą chłopcy szli na mecz grać. Fakt, to nie był KLUB piłkarski, bo kluby musiały już mieć osobowość prawną. To był drużyna Ludowych Zespołów Sportowych. To więc była to tylko drużyna.

= Będziesz nas informował na bieżąco o przygotowaniach?
= To oczywiste. Żyjemy w świecie obostrzeń, zmian a nawet nagłego odwracania tych zmian. Musimy być na bieżąco.
lp.pl

===

Czesław Rak na boisku w Krężnicy Jarej. Zbudowane w latach 70-tych.

+++

Podczas turnieju w 2020 roku.

Pierwszy wielki orędownik „rozsiewania bakcyla” wśród młodzieży, ś.p. Marek Wielgus (poseł na Sejm) u papieża… 


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.