romek
niedziela, 2 maja 2021, 11:38

ABC Piotra BIELAKA: – Grałem z Maradoną, wygrałem z Buffonem, strzelałem Irlandczykom…

ABC

Piotra BIELAKA

***

– Na Piotrka zawsze można było liczyć. Rozrabiaka w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Kiedy trzeba było zaostrzyć grę, był jednym z pierwszych. Szybki, dynamiczny zawodnik… – charakteryzuje wychowanka Lublinianki Jacek Magiera.

***

(sylwetkę przedstawiamy w formule prasowego ABC)

+++

Piotr Bielak z żoną…

A – Avia Swidnik / Dwunasty klub w karierze.

A – Andruszczak Artur / Napastnik – wówczas Stilon Gorzów. Strzelec bramki w ważnym meczu półfinałowym na 2:1 w 91 minucie gry.

B – Buffon Gianluigi / Podczas mistrzostw Europy juniorów w Turcji, bramkarz Włochów w decydującym meczu. Polska wygrała 1:o.

B – Bronowicki Grzegorz / kolega w okolicznościowym teamie lubelskich osłów KS Lublin.

B – Bugała Paweł / jak wyżej

C – Chifon Ferdinand / kolega w Pogoni Szczecin, grał też w Avii Świdnik.

C- Charakter / w piłce nożnej jak w życiu. Charakter ważny!

C- Choto Dickson / kolega w Pogonii Szczecin.

C – Czas / dzisiaj może mówić o swojej piłkarskiej przygodzie w perspektywie minionego czasu: – Grałem z Maradoną, wygrałem z Buffonem, strzelałem Irlandczykom.

C – CS Chenois Thonex / pierwszy klub zagraniczny.

D – Drajer Marcin / kolega z mistrzowskiej drużyny. Wychowanek Lecha Poznń.

D – Data urodzenia /4 wrzesień 2976 rok, Kraśnik.

D – Dyskopolia Grodzisk Wielkopolski / Sześć spotkań w I lidze i jeden gol.

E – Echa sławy / sława przemija, legendy zostają.

F – FC Luzern / drugi klub w Szwajcarii

F – Furman Zbigniew / prezes Motoru Lublin, kiedy trafił do niego mistrz Europy.

G – Graf / Marina Zemborzyce / Ostatni klub ”ligowej przygody”. KS Lublin to okolicznościowy zespół gwiazd na przygody w pucharach. Taki lubelski team „Orłów” Górskiego.

H – Hetman Zamość / Tutaj zgrał do chwili, kiedy było 1:1 i gospodarze zmarnowali dwa karne – z trybun padło słowo – sprzedawczyki!. Zszedł z boiska, cisnął opaskę kapitana… Na powrót nie dał się namówić.

H – Helwig Jarosław – kolega w Hetmanie Zamość – inni to Jan Cios, Paweł Pranagal, Andrzej Pidek, czy Artur Bożyk.

I – Iskra / Wielu obserwatorów jego talentu mówi, ze kiedy wchodził na boisko zapalała się w nim iskraI – Islandia / Rywal w Turcji – Polska wygrała 1:0. Gol Bielak Drajer.

I – Irlandia / Rywal w Turcji pokonany 1:0. Gol Bielak.

J – Janowski Sylwester / Bramkarz złotej drużyny rodem z Tarnobrzega. Wielki, ale niespełniony talent.

K – Kozubal Władysław/ Biznesmen (były właściciel Górnika Zabrze, do dziś nie wiadomo, jak zginął – samobójstwo czy morderstwo) obiecywał mu złote góry. „Złego słowa o nim nie powiem. Był w porządku, utrzymywał nas za granicą. Dzięki niemu jakoś to się kręciło” – ocenia po latach Bielak..

K – Kukiełka Mariusz / Kolega w drodze po złoto. Wychowanek Siarki Tarnobrzeg, gdzie szkolił go Janusz Gałek – legendarny trener mający też ważne epizody w Lublinie. Kukiełka grał jeszcze w Wiśle Kraków, Trabzonsporze, Rodzie Karkrade, PAOKu Saoniki, Energie Cottbus, Dynamo Drezno i w Niemczech.

L – Lewart Lubartów / Przygoda epizodyczna w 2004 roku.

Diego Maradona i Piotr Bielak…

M – Maradona Diego Armando/ Cytat za Romanem Hurkowskim: „…z tamtejszą reprezentacją specjalizującą się w jednej z odmian mini-futbolu wyjechał do Meksyku. Tam spotkał m.inn. Diego Maradone. Słynny piłkarz odbywał dyskwalifikację z po Mundialu 1994 gdzie przyłapano go na dopingu, ale mógł oficjalnie kopać w kraju Azteków ponieważ międzynarodowa federacja tej odmiany piłki nożnej nie należy do FIFA” (koniec cytatu). Żadne to osiągnięcie przy sukcesach Buffona, ale ciekawostka spektakularna.

M – Magiera Jacek / Wychowanek Rakowa Częstochowa. Pseudonim „Święty”. Dzisiaj trener Legii Warszawa. w Lidze Mistrzów. Między innymi remis 3:3 z Reale m Madryt.

M – Motor / Strzelił gola na 1:0 dla Avii w meczu ligowym, ostatnim wielkim meczu w karierze. Taki mecz się pamięta.

N –

O – Orzędowski Sebastian / kolega w Avii Świdnik.

P – Podbeskidzie Biała Podlaska / klub po odejściu ze Szczecina.

P – Polonia New York / w 2005 roku krótko w USA.

P – Pogoń Szczecin / Te klub opuścił w efekcie kłopotów finansowych klubu, który stał się niewypłacalny.

R – Rajtar Wojciech / „Wojtek miał cechy przywódcze i był jednym z liderów reprezentacji. Dzielił i rządził w środku pomocy. Wyglądał najpoważniej z nas, szesnastolatków. Tak na dobrą sprawę nikt z nas nie wyobrażał sobie tego zespołu bez niego” – tak mówił o nim Jacek Magiera, dzisiaj trener Legii Warszawa.

R – Rejdych Jerzy / Pierwszy trener na Wieniawie. Legenda jako zawodnik, ale przede wszystkim szkoleniowiec. Wychowawca wielu piłkarskich talentów.

S – Szulik Marcin / Pokonał w meczu finałowym Gianluigi Buffona. Wychowanek Dozametu Nowa Sol. Po mistrzostwach jakby omotany przez dorosły futbol i jego ludzi. Zbyt dużo ludzi chciało na nim zbić majątek., Jeździli z nim z ofertą sprzedaży. Miał przecież „złoty” juniorski biogram. Niestety – piłkarski świat weryfikował talent u umiejętności.

S – Szymkowiak Miroslaw / Wówczas zawodnik Olimpii Poznań. Później w reprezentacji Polski i Wiśle Kraków. Mistrz Polski, grał o Ligę Mistrzów i meczach o europejskie puchary. Mimo wielu propozycji zachodu nie wyjechał.

S – Szczęście / miał charakter i… „szczęście” do popadania w tarapaty. Kiedyś pobił się z ojcem wysoko postawionej osoby w Lublinie. Ciągnęło się to za nim latami, miał bardzo dużo kłopotów. Najwięcej kłopotów sprawiła mu jednak kontuzja z Pogoni Szczecin. Lekarze źle zoperowali kolano, które przez kilka następnych sezonów ciągle dawało się we znaki. To właśnie zdecydowało o zakończeniu kariery. „Jestem zmęczony psychicznie” – mówił, kiedy rozwiązywał kontrakt Motorem. Szczęście dało też znać w życiu w parze z nieszczęściem. Uczestniczył w wypadku samochodowych, poniósł konsekwencje, ale ocalił Zdowie fizycznie i psychicznie.

S – Syroka Marcin / kolega w Motorze Lublin.

T – Terlecki Maciej / kolega zespołu mistrzów Europy juniorów w 1993 roku. Krótko w Anderlechcie, gdzie trafił w okresie chęci innych do zarobienia na mistrzu Europy. Podobnie jak Szulik wielkiej kariery nie zrobił, choć grał w Widzewie i Polonii Warszawa.

T – Thiede Marcin / kolega z mistrzostw w Turcji. Wychowanek Zawiszy Bydgoszcz.

U – U*16 / Mistrz Europy w zespole „lubelskich orłów” KS Lublin przed jedym ze spotkań pucharowych.

W – Wieniawa / Miejsce startu piłkarskiej przygody.

Z – Zamilski Andrzej / trener podczas mistrzostw Europy w Turcji. – „Nasz złoty medal był sensacją dla wszystkich, bo przed mistrzostwami nikt na nas nie liczył. My na siebie także. Po meczu z Włochami wszyscy się popłakali. Graliśmy dla idei, dla siebie, dla wyniku, dla satysfakcji” – wspominał po latach.

Z – Ziarkowski Jacek / Jeden z najlepszych piłkarzy z Lubelszczyzny na poziomie I ligi. Dzisiaj trener w Avii Świdnik. Kolega z KS Lublin

lp.pl

LEKSYKON lp / Piotr BIELAK (ur. 4 września 1976). Napastnik, pomocnik. Kluby: Lublinianka Lublin, CS Chênois Thônex (Szwajcaria),  FC Luzern  (Szwajcaria),  Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski,  Hetman Zamość, Pogoń Szczecin, Podbeskidzie Bielsko-Biała,  Motor Lublin, Lewart Lubartów, Polonia New York SC, AAC Eagles Chicago,  Graf-Marina Zemborzyce (Lublin), KS Lublin. Mistrz Europy juniorów U-16 w 1993 roku (Turcia).

+++

+++

Mistrzostwa w Turcji…

+++

Piotr Bielak chwilę po przylocie z Turcji. TUTAJ obok kolegi z kadry Jacka Magiery…


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.