romek
sobota, 3 kwietnia 2021, 17:44

LEKSYKON lubelskiej piłki / Józef STEFANIK – z Tomaszowa Lubelskiego na piłkarskie salony * Strzelał gole Legii Warszawa

Był chorowitym dzieckiem i w domu nie chciano słyszeć o jego grze w piłkę. Jednak mając dziesięć lat, zapisał się do Tomasovii. Rodzice nic o tym nie wiedzieli, bo zgodę podpisała siostra. Tajemnicę odkryto, kiedy był już juniorem.

Józef Stefanik (rocznik 1964) był utalentowany i strzelał dużo bramek, więc pogodzono się z jego wyborem. Pierwszym trenerem był Marian Bańka. Młody Ziutek przeszedł wszystkie szczeble gry w klubie. Od trampkarzy starszych i juniorów, gdzie trenował go Stefan Kleszczyński, po seniorów, których prowadził Zygmunt Kajda.

Wiosną 1981 r. Stefanik znalazł się w pierwszym zespole Tomasovii, występującej wówczas w klasie okręgowej. W kadrze byli m.in. Marian Bartoszyk, Janusz Nowosad, Konrad Krawczyk, Dariusz Filipczuk, Ireneusz Suchowierzch, Krzysztof Leśko, Andrzej Sigłowa, Stanisław Pryciuk, Kazimierz Herda i Zbigniew Pacuła. Stefanik mimo młodego wieku był czołowym zawodnikiem, strzelał ważne bramki i często przez lubelskie gazety był wybierany do jedenastki kolejki. Grał w ataku, a partnerował mu widowiskowo grający Kazio Herda. Trenerem pierwszego zespołu był Stefan Kleszczyński.

Zimą 1984 r. Stefanik odszedł do II-ligowego Igloopolu Dębica, którego trenerem był Grzegorz Bakalarczyk. Współtwórca i wieloletni prezes LKS Igloopolu Dębica, późniejszy prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, Edward Brzostowski postawił sobie za cel wprowadzenie zespołu do I ligi. I udało się.

+++

PS. Dzisiaj możemy błyskawicznie rozszerzyć publikację Zbigniewa Śledzia z Tygodnika Zamojskiego.

Tomasovia Tomaszów 1986. Stoją od lewej: Stanisław Karwat, Leszek Wróbel, Wacław Krupa, Andrzej Żurecki, Marian Bańka, Józef Stefanik, Lucjan Henzel, Marian Kopczan, Jerzy Kyć. Niżej: Edward Czerniak, Ireneusz Suchowierzch, Lesław Mielniczuk, Dariusz Filipczuk, Andrzej Krawczyk, Stefan Kleszczyński.

+++

Józef STEFANIK (ur.19 marca 1964). Pomocnik. Kluby: Tomasovia Tomaszów Lubelski, Igloopol Dębica, Siarka Tarnobrzeg, Czuwaj Przemyśl, FC Purkersdorf (Austria), Rzemieślnik Pilzno, Lechia Sędziszów Małopolski, Wisłoka Dębica), LKS Wiewiórka, Chemik Pustków. Na I poziomie rozgrywek krajowych zagrał 103 mecze – barwach Igloopolu i Siarki Tarnobrzeg strzelił 13 goli w I lidze. Był także trenerem między innymi w Igloopolu Dębica.

lp/hs


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.