romek
czwartek, 1 kwietnia 2021, 10:24

SŁYNNE mecze lp @ 1991*MOTOR Lublin AD 1971 – WKS Lublinianka Lublin AD 1969 0:0, karne 3:1

W nasze ręce wpadł jeden przypadkowy numer dziennika „Dzień”, który był wydawany w Lublinie na początku lat 90-tych tamtego wieku. Oczywiście natychmiast rozpoczęliśmy lekturę i – oczywiście – od stron sportowych. I nawet nie mecz Motoru z Ruchem Chorzów przykuł uwagę. – „Juniorzy” lepsi w meczu wspomnień – ten tytuł mówił wiele więcej.
===
5 sierpień 1991 / Lublin – Al. Zygmuntowskie.
===
MOTOR Lublin 1971 / mistrz Polski juniorów – LUBLINIANKA Lublin 1969 / wicemistrz Polski juniorów 0:0, karne 3:1
– karne dla Motoru: Żmuda, Krawczyk Stawiszyński.
Sędziowie: Kazimierz Orłowski, Iwona Małek, Jerzy Kaczor.
===
MOTOR: Mariusz Korczyński, Mieczysław Szalak, Mirosław Biernacki, Waldemar Wiater, Bogdan Kałkus, Ryszard Szyba, Zbigniew Kozłowski, Jerzy Krawczyk, Marek Łukasiewicz, Jan Mrozik, Władysław Żmuda, Antoni Piasecki, Dariusz Wojna Marek Skrzypczyński, Zbigniew Stawiszyński, Tadeusz Szymański. Trener: Jerzy Adamiec.
LUBLINIANKA: Henryk Grzelak, Edward Grzelak, Mieczysław Lembowicz, Wiktor Mazur, Andrzej Krawczak, Sylwester Czernicki, Janusz Gawłowski (odniósł podczas spotkania kontuzję), Bolesław Mącik, Zbigniew Góral, Grzegorz Bakalarczyk, Stanisław Stelmasiak, Zbigniew Wideński. Trener Jan Golan.
 
***
 
Trenerzy nie musieli przypominać formułek taktycznych przed meczem – każdy piłkarz znał na pamięć. Akcje zmieniały się szybko, a wyróżniał się „Niadzieja olimpijska” Mieczysław Szalak, który w swoim czasie był w kręgu zainteresowania trenerów kadry olimpijskiej. Dziennikarz Kuriera Lubelskiego, który zorganizował mecz Andrzej Kwiek często w relacji wymieniał też nazwisko bramkarza majora Mariusza Korczyńskiego (dzisiaj naukowca).
 
– Było wiele dyskusji o tym, dlaczego ci piłkarze nie grali na najwyższym poziomie, nie zdobywali medali mistrzostw Polski, nie grali wszyscy w europejskich pucharach – wspomina Andrzej Kwiek. – Ja i Tomak Chmura, cała nasza redakcja sportowa Kuriera żyła meczem i wspomnieniami po nim.
 
Ówczesne, nietypowe spotkanie pokoleń dziennikowi Kurier Lubelski pomogli zorganizować Waldemar Wiater (Motor 1971) i Zbigniew Wideński (Lublinianka 1969).
 
A dzisiaj po niemal 46. latach od pierwszych symptomów pojawienia się na Lubelszczyźnie pokolenia wyjątkowo utalentowanej młodzieży i 25. lat od zorganizowania przez „Kurier” meczu wspomnień – możemy jedynie z nostalgią powiedzieć, że zagrało w nim ponad 30. medalistów mistrzostw Polski juniorów spośród ponad 150 medalistów w dziejach lubelskiej piłki – licząc od Unii Lublin z 1939 roku po Tomasovię Tomaszów Lubelski. I tu niespodzianka – jesteśmy w stanie przypomnieć wszystkich.
 
Bo przecież są wśród nich medaliści mistrzostw Świata i Europy, mistrzowie Polski i zdobywcy Pucharu Polski. Uczestnicy gry w europejskich pucharach i olimpiad.
 
lp.pl / hs-rf
***
Lublinianka na początku SZLAKU po medal…
+++
+++
+++
Na mecz specjalnie przybył Władysław Żmuda..
+++

Tanże Motor przed meczem medalowych wspomnień.


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.