romek
środa, 31 marca 2021, 18:55

LEKSYKON lubelskiej piłki @ Zygmunt PAULEWICZ * powołał do życia ‚izbickie księstwo płkarskie’…

Założyciel RKS Nadwieprzanka. W 1928 roku powołuje w Izbicy sportowy klub. Do wybuchu II Wojny Światowej pełni funkcję trenera i prezesa RKS-u. Z jego pomysłu powstają w miasteczku boiska: piłkarskie, koszykarskie oraz siatkarskie. Podczas okupacji zatrzymany przez gestapo a następnie zamordowany (19 czerwca 1940 r).

Nie miał pojęcia, bo mieć nie mógł, że wkrótce sportowa ziemia izbicka stanie się później księstwem piłkarskim. Nie tylko powiatu Krasnystaw, nie tyllko województwa lubelskiego… Będzie znane w Polsce i nie tylko.

W numerze 2(32) z 2015 roku kwartalnika Nestor doktor Leszek Janeczek pisze:

„Zastanawiające jest, że Hans Frank dał znak do rozpoczęcia tej akcji 30.05.1940 w Krakowie (niszczenia polskiej inteligencji). W Chełmie i Krasnymstawie najwcześniej zaczęto ją realizować, w Lublinie 10 dni później. Wśród sylwetek straconych krasnostawian, aresztowanych 5 czerwca 1940 roku znane sportowcom nazwisko: Zygmunt Paulewicz, lat 41. Inżynier, kierownik klinkierni w Izbicy. Współtwórca sukcesów sportowych drużyny piłkarskiej w Izbicy. Pozostawił żonę i syna”.

Zygmunt Paulewicz stoi trzeci z lewej.

***

Zygmunt PAULEWICZ (ur. 1899). Inżynier w klinkierni Izbica. Działacz sportowy. Założyciel w 1928 roku klubu piłkarskiego w Izbicy. Zamordowany w 1940 roku.


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.