romek
wtorek, 30 marca 2021, 11:53

LEKSYKON lp @ Konstanty STAROBRAT, piłkarz, działacz, organizator i pierwszy prezes okręgowych związków piłkarskich

Konstanty Starobrat – pierwszy prezes związków piłkarskich w Chełmie i w Zamościu.

Postać symboliczna w historii lubelskiej piłki. Najpierw był zawodnikiem Stali Kraśnik i Stali ib Krasnik. Później rozpoczął rolę działacza w kraśnickiej piłce. Jako działacz Ludowych Zespołów Sportowych okazał się znakomitym organizatorem sportu. Współtworzył klub LZS Tęcza Kraśnik. w 1976 roku, kiedy po reformie administracyjnej kraju powołano okręgowe związki piłkarskie, objął funkcję pierwszego prezesa w Chełmie i w Zamościu. De facto – zorganizował je.

W wywiadzie dla Kuriera Lubelskiego mówił;

= Tyle jest czasem kłopotów i różnych trudności, że czasem człowiekowi ręce opadają i ma wszystkiego dość. Chciałoby się zrezygnować z funkcji, a czas wolny poświecić rodzinie, uwolnić się od zmartwień i zostać tylko kibicem. Trudno jednak podjąć taką decyzje. Sam byłem piłkarzem Stali Krasnik i bywało, że na treningi trzeba było dojechać rowerem, wrócić do domu późnym wieczorem. Polubiłem sport i trudno z niego zrezygnować.

Uwaga – mówił to w drugiej połowie lat 60-tych. Nie miał pojęcia, że życie postawi przed nim nowe wyzwania, że przejdzie do historii lubelskiej piłki i sportu w ogóle. Zorganizuje dwa związki okręgowe, które rozpoczną nową historię lokalnej społeczności sportowej.

Konstanty STAROBRAT (1931-2009). Kluby: Stal Kraśnik. Działacz Tęczy Kraśnik. Działacz Ludowych Zespoiłów Sportowych. Prezes Okręgowych Związków Piłkarskich w Chełmie i Zamosciu.


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.