romek
poniedziałek, 22 marca 2021, 14:35

LEKSYKON lubelskiej piłki @ Krzysztof PASEK * Jeden z lubelskiego desantu w Chełmie

Kariera tego chłopaka rozpoczęła się w Lublinie, w klubie Motor przy ulicy Kresowej. W 1966 roku juniorzy w turnieju finałowym wygrali mecz z MKS Lublin 2:1, co dało im prawo gry w finale. Bramki w tym meczu strzelili: Nowicki i Pasek. W drugim półfinale Lublinianka wygrała 3:0 z Chełmianka. Motor wygrał mecz o wszystko z Lubinianką 3:2, choć prowadził już 3:0, a mogł i wyżej. Bramki strzelili: Wierzchowski, Nowicki i Podgórski, Młodzi pilkarze Motoru okazali się rewelacją rozgrywek. Krzysztof Pasek był błyskotliwym napastnikiem, którego kibice już widzieli w skladzie seniorów trenerów – Walczaka i Rudnickiego.

Trafił po linii „wojskowo-służbowej” do Lublinianki, gdzie zaliczył nawet mecze na SZLAKU pucharowym, który doprowadził do meczu z Górnikiem Zabrze (1:1 i 1:5), ówczesnym finalistą Pucharu Zdobywcow Pucharów. Bo gdyby na przykład nie jego gol we wrześniu 1969 roku w Lubelskim finale LZPN z Avią Świdnik (2:1), Lublinianka by wypadła z tego „złotego szlaku”. Zresztą Pasek w wielu ówczesnych meczach robił przewagę.

Lubelski finał Pucharu Polski.

Chłopaki z Motoru pomogli wygrać Lubelski finał ZPN – z Avią Świdnik było 2:1.
Patrząc przez pryzmat czasu – mecz na pewno jest w galerii „słynnych”.
A jak będzie dalej? – pytał w relacji ‚tag’.

Później trafił do Chełmianki. W 1973 roku wywalczyła mistrzostwo Klasy Okręgowej. Grała w w składzie: Czarnecki, Trześniewski, Olewiński, Gruszka, Wilkosz, Orłowski, Tomala, Gajdemski, Dynysiuk, Iwanek, Bundz, Kononiuk, Nowak, Stańkowski, Pasek, Błasiak, Chmielewski, drużynę prowadził W. Kursa. Chełmianka wywalczyła 40 pkt. w 26 meczach i wyprzedziła Podlasie Biała Podlaska – 36, Avia Świdnik – 35, Unia Hrubieszów i Sygnał Lublin.

CYTAT (z monografii Waldemara Kozłowskiego): ‚W dniach 5-7 sierpnia 1973 r. mistrzowie ligi okręgowej L.OZPN (i jako lider woj. lubelskiego) drużyna piłkarska KS „Chełmianki”, gościła w Pińsku ZSRR, tu rozegrała mecz towarzyski z miejscową drużyna „Prypeć Pińsk”. Mecz zakończył się wynikiem 3:3, dla chełmian bramki zdobyli Krzysztof Pasek (2) i A. Nowak. Wcześniej 3 sierpnia 1973 r. „Chełmianka” rozegrała towarzyski mecz w Brześciu z tamtejszym II-ligowym „Spartakiem-Bugiem” Brześć, zakończony wynikiem 1:1 (0:1), a bramkę dla „Chełmianki” zdobył także Krzysztof Pasek’.

Krzysztof PASEK (ur. 1951?). Napastnik. Kluby: Motor Lublin, Lublinianka Lublin, Chelmianka Chełm. Zdobywca LOZPN 1969, uczestnik ‚złotego szlaku pucharowego’ Lublinianki 1969/1970 zakończonego na finaliście Pucharu Zdobyców Pucharów Górniku Zabrze.

LEKSYKON lubelskiej piłki/hs


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.