romek
piątek, 19 marca 2021, 16:49

SAM na SAM @ Anatolij ŁAWRYSZYN (trener Tęczy Kraśnik): – Z ,,Tęczą’’ też wyskoczymy z ,,kowbojskiej’’ ligi.

Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba i trawaTrenerze, tak jak obiecaliśmy naszym kibicom w czasie przygotowań do rundy wiosennej mieliśmy przeprowadzić wywiad z Trenerem. W dzisiejszych czasach, znacznie popularniejsze stają się Q&A w których osoby odpowiadają na pytania widzów, bądź kibiców. Robiąc rozeznanie, przygotowaliśmy dla trenera 11 pytań, które związane są z przyszłością jak i teraźniejszością trenera.
+++
1. Może na sam początek zapytam: Jak trener ocenia swój zespół podczas rundy jesiennej?
= Jesteśmy liderem i tutaj na pewno plus dla zespołu. Podstawą dobrego wyniku – trening i tutaj kolejny plusik. Warunki, stworzone dla zespołu, to trzeci plus. Nasz minus – myślenie na boisku. I tutaj już moja rola, żeby to poprawić.
2. Czy zapowiadane są jakieś zmiany kadrowe podczas zimowego okienka transferowego? Czy trener potrzebuje wzmocnień, aby uzyskać awans do klasy „A”?
= Moim zdaniem z tymi zawodnikami powinniśmy awansować do ,,A’’ klasy, stać nas na to. Nasz plus – wszyscy chłopaki są miejscowi. Nikt w przerwie zimowej nie wyraził chęci opuszczenia zespołu, chociaż niektórzy zawodnicy mieli propozycji z innych klubów. Na razie jedynym wzmocnieniem jest Adrian Cieślik.
3. W momencie rozprzestrzenienia pandemii COVID-19, wszystkie drużyny po równo mogły mieć problemy z zadbaniem o odpowiednie przygotowanie fizyczne, czy spotkało to również Wasz zespół?
= Trenujemy od połowy stycznia. Biegaliśmy 3 razy w tygodniu nad zalewem małymi grupami. Teraz możemy trenować na orliku. Gorzej ze sparingami. Dopiero w tą niedzielę zagraliśmy pierwszy sparing w Ożarowie na sztucznym boisku z Gościeradowem. 7.03 też w Ożarowie z Elżbietą. 14.03 z Trzydnikiem na razie nie wiadomo gdzie. Rundę rozpoczynamy 11.04. u siebie z Dzierzkowicami.
4. Czy jesteście gotowi na wszystkie możliwości dotyczące przedłużeń/uchyleń obostrzeń? Porównując sytuację do tej sprzed roku, jeśli sezon zostanie zakończony przedwcześnie, to Wam należy się awans.
= My chcemy grać i patrzymy pozytywnie do przodu. Musimy być przygotowani do rundy i w razie rozpoczęcia sezonu nie zawieść kibiców. Nie może być rozluźnienia, żeby zmarnować drugi rok. Awansujmy, a dalej zobaczymy.
5. W czym Trener uważa, że jesteście mocni na boisku, a w czym ciągle jest pole do poprawy? Dążycie do gry fizycznej, a może przeciwnie?
= W żadnym meczu nie przegraliśmy pod kątem fizyki. Tutaj jestem zadowolony z chłopaków. Tracimy mało bramek – dobrze, gorzej z atakiem pozycyjnym. Musimy nauczyć się myśleć na boisku, więcej utrzymywać się przy piłce, a nie tylko hura do przodu. Wiedzieć więcej o różnych schematach taktycznych i wykorzystywać to w grze. To moja rola żeby dopukać się do głów zawodników.

W Tłokach Gorzyce

6. Trenerowi udało się w trakcie czynnej gry w piłkę grać w takich zespołach jak GKS Bełchatów, czy Tłoki Gorzyce (dzisiejsza Stal Gorzyce). Jak bardzo takie doświadczenie pomaga w trenerskim zawodzie?

= Powiem tak: biegając na jakimś tam poziomie miałem około 25 trenerów, trenujących zespoły ekstraklasy, pierwszej i drugiej ligi. To jest niesamowite doświadczenie. Można każdego porównać, wziąć plusy i minusy dla siebie i wprowadzić tą wiedzę dla swojego zespołu. Biegałem z zawodnikami, grającymi też na najwyższym poziomie, a nawet reprezentantami kraju i grającymi w Lidze Mistrzów. To też doświadczenie i profesjonalne podejście do piłki.
7. Czy są nawyki, których człowiek się uczy z zespołów ze zdecydowanie wyższych lig?
= Przede wszystkim szybsza gra, szybsze podejmowanie decyzji, dostosowanie odpowiedniej taktyki i wykonanie jej w danym meczu. Odpowiednie odżywianie, odpoczynek. Profesjonalne podejście każdego dnia i przygotowania do treningu lub meczu.
8. Co kierowało Trenerem w momencie objęcia drużyny? W chwili przejęcia zespołu, drużyna była w trakcie przebudowy, świeżo po spadku do niższej ligi.
= Z Tęczą związany jestem od 8 lat. Trenuję cały czas chłopaków grup młodzieżowych. Po 7 latach pracy w Stróży, gdzie trenowałem seniorów, przyszedł czas na zmianę. I zaproponowano mi posadę trenera seniorów w Tęczy. Nie ukrywam, miałem inne propozycje, ale po pierwszej rozmowie z działaczami doszliśmy do porozumienia i postawienie wspólnych ambitnych celów. Po pierwsze – awans do ,,A’’ klasy, a później dążenie do okręgówki. Może nie od razu ale z myślą i krok po kroku wierzę, że ten cel osiągniemy. Mamy już stadion po remoncie, swoich chłopaków i wiernych kibiców. Czyli na nich.
9. Trener już na dobre siedzi w branży trenerskiej, chcieliśmy spytać, którą karierę Trener cenił bardziej; piłkarza czy na stanowisku trenerskim?
= Na pewno przygoda piłkarska jest dla mnie bardziej pamiętliwa – Z IV ligi doszedłem do I, walczyłem o awans do ekstraklasy. Były też i spadki. Ale zdecydowanie mało – tylko jeden – z Gorzycami do III ligi. Zawód trenerski – to już inna bajka. Bardziej odpowiedzialna, stresująca, ale też i radosna. Ze ,,Stalą’’ awansowaliśmy do III ligi. Ze Stróżą do okręgówki. Z Annopolem walczyliśmy o IV ligę ale nie udało się. Teraz liczę, że z ,,Tęczą’’ też wyskoczymy z ,,kowbojskiej’’ ligi.
10. Trener woli koleżeńskie podejście do swoich podopiecznych, czy rządy twardej ręki? Jaki jest klucz w Pańskim podejściu do chłopaków?
= Kolegami możemy być na koniec rundy lub sezonu, kiedy bawimy się na zakończenie. W innych sytuacjach jestem trenerem i tylko tak, porządek – to podstawa.
11. Jak klub wygląda w perspektywie najbliższych 5 lat? Jaki jest krok dalej po awansowaniu do A-Klasy?
= Mamy wspólną wizję z zarządem Klubu o budowaniu zespołu na przyszłość. Mają grać przede wszystkim nasi chłopaki (min.90%). Dlatego powstają grupy młodzieżowe, żeby była ciągłość w rocznikach. Przyszedł do nas trener z Bełżyc kraśniczanin Dyguś Michał, który będzie koordynatorem grup młodzieżowych i poprawi system szkolenia naszych trenerów.
===
Wierzymy, że wspólnymi siłami osiągniemy postawiony cel. A kibiców serdecznie zapraszamy na nasze mecze, bo czym więcej was na trybunach, tym więcej serducha wkłada się do zwycięstwa.
https://www.facebook.com/lks.tecza.krasnik
+++
PROFILE/ Anatolij ŁAWRYSZYN (ur 23 maja 1973r.). Pomocnik. Kluby: Chimik Kałusz, Naftowyk Iwano-Frankowsk, Granat Skarżysko-Kamienna, Błękitni Kielce, Tłoki Gorzyce, GKS Bełchatów, Stal Krasnik, Sanna Zaklików, LKS Stróża, Tęcza Krasnik. Jako trener: LZS Stróża, Tęcza Kraśnik.
lp.pl

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.