romek
środa, 17 marca 2021, 21:08

LEKSYKON lubelskiej piłki @ Włodzimierz IGNACZAK * bramkostrzelny zmiennik…

W pierwszym play offie – mistrz klasy okręgowej Unia Lublin pokonała Lotnika Warszawa i  Gwardię Białystok. Unia wygrał z Lotnikiem Warszawa (2:2 i 1:0), oraz Gwardią Białystok (3:0 i 5:1).

W pierwszym meczu II rundy barażowej Unia Lublin uległa Hutnikowi Nowa Huta 0:1. Później był równie źle – 0:2 z Arką w Gdynia. Na początku października pokonałą Górnika Konin 3:1. Bo tu uwaga – BARAŻ był pietrowy i składał się z dwóch rozgrywek play-off. Pierwszą bramke strzelił Gajewski. Na 2:1 po centrze Włodzimierza Ignaczaka z kornera podwyższył Waldemar Stefański, a na 3:1 Stanisław Szymczyk. W ogóle o nazwę połączonych klubów długi czas trwały spory i dyskusje.


Pozostańmy chwilę przy osobie Ignaczaka. Otóż na mecz z AKS Chorzów Unia jechała jako Unia, ale grała jako WKS Lublinianka, bo w międzyczasie doszło do fuzji klubów, a wojskowi przejeli nazwę Lublinianka. Nie grały w Chorzowie „krnąbrne dzieci” wojskowych Bester i Pietrasiński). Wygrała Unia Lublin, a w inauguracyjnym meczu pokonałą 5:1 Białystok. Trzy bramki strzelil Ignaczak. Po jednej – Stefański i Pawełek (z karniaka). Unia wygrała też z Lotnikiem 1:0, a gola strzelił Stefański. Wygrała I rundę i teraz miała powalczyć z 6 innymi rywalami o 2 miejsca premiowane awansem. Oczywiście jednym z najlepszych pilkarzy byl Ignaczak – świetny strateg i egzekutor. Doskonały asystent przy ważnych bramkach. Jasne, że Ignaczek nadal grał w barażach i był centralną postacią Lublinianki.W międzyczasie „krnąbrne dzieci Lublinianki” ułaskawiono i już w meczu z Hutnikiem Nowa Huta krąbrne dzieci strzeały ważne gole – 3:0. Bramki – Bester, Stefański i Pietrasiński. Później – Lublinianka pokonuje Górnika Konin 1:0, po bramce Pietrasinskiego. Jest na 2. miescu walki o awans. Premia blisko. Pod koniec listopada Lublinianka pod dowództwem Kazimierza Gierwatowskiego witała II lige. Wśród pilkarzy był Włodzimierz  Ignaczak. Bramki w decydującym meczu z Górnikiem Wałbrzych, który obejrzało 20 tys. kibiców strzelili: Maciej Krynicki i Stanisław Szymczyk. Jasne, że współautorami sukcesu byli wszyscy piłkarze i trenerzy Unii Lublin i Lublinianki.
Włodzimierz IGNACZAK (ur. 1949r.).  Kluby: Polonia Warszawa, Unia Lublin, Lublinianka Lublin. Współautor awansu do II ligi w 1960 roku. Strzelił kilka bramek w meczach barażowych. Podczas debiutanckiego sezonu w II lidze strzelił 3 bramki.
+++
Spotykamy jego nazwisko w składzie Polonii Warszawa w 1958 roku.
+++

21 września 1958, Warszawa (Stadion Wojska Polskiego), mecz towarzyski
Polska U-19 B – Polonia Warszawa 2-5 (1-4)
Bramki:  Stanisław Gadecki, Helmut Śladek / Polonia: Andrzej Zelenay (2 gole), Witold Dłużniak, Janusz Dudek, samobójczy
Sędziował: Zubcew (Warszawa)
Widzów:
Polska U-19 B: Żołądkowski (Wawel Wirek) (46. Wiesław Pytlos, Stal Mielec) – Artur Piotrowski (Gwardia Warszawa), Henryk Cebula (Zryw Chorzów), Wicherek (46. Paweł Hajnisz, Szombierki Bytom) – Józef Kampa (GKS Gliwice) (46. Józef Klimza, Wawel Wirek), Antoni Piechniczek (Zryw Chorzów) (46. Rajnhold Kosider, Naprzód Lipiny) – Korus (Polonia Piekary), Roman Strzałkowski (Gwardia Warszawa), Erwin Wilczek (Zryw Chorzów), Stanisław Gadecki (Arka Gdynia) (46. Helmut Śladek, Szombierki Bytom), Brodecki (Arka Gdynia), Stanisław Kamiński (Calisia Kalisz). Trenerzy: Mieczysław Gracz i Ewald Cebula
Polonia: Jerzy Grom – Andrzej Śliwa, Roman Liszka, Dąbrowski – Korzuń, Henryk Misiak (46. Leonard Szczawiński) – Andrzej Gajewski, Andrzej Zelenay, Włodzimierz Ignaczak, Porcz, Witold Dłużniak, Janusz Dudek, Andrzej Cechelik. Trener: Jerzy Szularz
W Unii Lublin

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.