romek
poniedziałek, 1 marca 2021, 11:00

MENNICA upamiętnia 100-lecie urodzin papieża futbolu.

Mennica wydaje medal.

Szanowni Państwo,

czy wiedzą Państwo, kto jest autorem słynnych powiedzeń „Piłka jest okrągła a bramki są dwie” lub „Tak się gra, jak przeciwnik pozwala”? To Kazimierz Górski – najwybitniejszy szkoleniowiec w historii polskiej piłki nożnej.

Pod jego przewodnictwem Biało-Czerwoni odnosili największe sukcesy na boiskach Europy i świata. To wówczas polska drużyna zwyciężyła Anglię, Argentynę, Brazylię, Włochy i Holandię. Gdy grały ”Orły Górskiego”, życie zamierało, pustoszały ulice.

Gdy w 1972 r. trener Górski mówił o szansie na medal na igrzyskach w Monachium, nie traktowano go poważnie. Na igrzyska wyjeżdżali młodzi i szerzej nieznani piłkarze.

Wrócili ze złotym medalem, a już rok później, po sensacyjnym meczu na Wembley, wprawili w konsternację stutysięczną angielską widownię, wygrywając bilet na mundial, gdzie znów stanęli na podium.

Trener wszech czasów do końca życia nie stracił pogody ducha, z której był znany. Przeżył 85 lat. Spoczął w Alei Zasłużonych na Powązkach. Jego pamięć uczczono minutą ciszą przed startem mundialu w Niemczech w 2006 roku.

Jan Tomaszewski, bramkarz złotej drużyny Kazimierza Górskiego, tak wspominał swojego trenera i mentora: Pan Kazimierz był nie tylko moim, ale naszym – Orłów Górskiego – drugim ojcem. On pozostanie w pamięci do końca moich dni. Nikogo chyba nie urażę, gdy powiem, że to był papież polskiej piłki. Z nas przeciętnych piłkarzy zrobił światowy zespół.1

Z okazji 100. rocznicy urodzin Kazimierza Górskiego, najwybitniejszego trenera w historii polskiej piłki nożnej, Skarbnica Narodowa przygotowała limitowany medal wybity w cennym srebrze 925/1000, za jedyne 89 złotych!

Srebrny medal upamiętniający Górskiego to wspaniała pamiątka dla wszystkich miłośników sportu.

WAŻNE: ze względu na niską limitację, każda osoba może zamówić tylko jeden medal. Prosimy nie zwlekać z decyzją.
Z poważaniem,

Dariusz Goździkowski
Dyrektor
Skarbnica Narodowa


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.