romek
niedziela, 28 lutego 2021, 19:59

LEKSYKON lubelskiej piłki @ Michał MALEŃKI i Edward MALEŃKI (Stal Kraśnik), młodszy brat Michała, przyszedł gdy II liga była bardzo blisko, odszedł do Stali Mielec, a później grał w ŁKS Łódź.

Michał Maleńki już jako trener w Sierce Tarnobrzeg.

W 1945 roku wraz z rodziną repatriantów przybył do Koźla, gdzie ukończył Szkołę Podstawowa. Maturę uzyskał w 1955 roku w Technikum Mechaniczno-Elektrycznym w Opolu. Jako uczeń zaczął trenować w Odrze Opole najpierw koszykówkę, a następnie piłkę nożną. Po odbyciu służby wojskowej w 1961 roku pojawił się w Kraśniku.

Przybył z KS Bobrek Karbo Bytom razem z Bertholdem Moritzem. Pierwsze zarobione pieniądze przekazywał matce, która po wczesnej śmierci ojca, wychowywała samotnie młodszego brata Edwarda, późniejszego znakomitego zawodnika kilku pierwszoligowych drużyn. W III lidze i klasie okręgowej wśród takich graczy jak Kozerski, Błaszkiewicz, czy Pawłowski i Drabik. Trafił nawet do reprezentacji województwa. Dał się poznać z waleczności i zdyscyplinowania. Przeszedł ze Stalą Kraśnik kapitalny szlak pucharowej przygody” w 1962 roku kiedy to zespół z Kraśnika sprawiał sensacje za sensacją w Pucharze Polski. Przegrała dopiero z mistrzem Polski – Polonią Bytom w Bytomiu. Kraśnik wówczas budował i zbudował drużynę na II ligę. Ściągnął do Kraśnika też Edward Maleńki, młodszy brat Michała. Był rok w rok blisko awansu, teraz miał już zdobył awans. Zawsze brakowało kropki nad „i”. Do dzisiaj wielu mówi, ze tą kropką nad i była niechęć politycznych ideologów wobec kraśnickiej niezłomności politycznej. Nawet zdolny i ambitny młodszy brat Michała Maleńkiego nie pomógł. Pilkarz oczywiście szybko znalazł klub. Trafił do Stali Mielec, gdzie grał w towarzystwie przyszłych mistrzostw świata i olimpiad. Jedną z ligowych brammek strzelił dla Stali Mielec w meczu z imienniczką z Rzeszowa.

===
07.04.1971 r. Stal Mielec – Stal Rzeszów 1:0 (1:0)
(Maleńki 45′)
widzów ponad 20 000, sędzia: Kania (Katowice)
STAL Mielec: Stanisław Majcher – Krzysztof Rześny, Marian Kosiński, Ryszard Rachwał, Eryk Hansel – Włodzimierz Gąsior, Henryk Kasperczak, Adam Popowicz – Grzegorz Lato, Stanisław Stój (52′ Witold Karaś), Edward Maleńki. Trener: Andrzej Gajewski
STAL Rzeszów: Jan Czajkowski – Stanisław Skiba, Marian Ostafiński, Jerzy Dowbecki, Zygmunt Janiak – Zygmunt Marciniak, Ryszard Duda, Stanisław Bożek – Wojciech Konf, Jan Domarski, Waldemar Tandecki
Trener: Mieczysław Kruk
===
Edward MALEŃKI (ur.14.02.1946 r.). Pomocnik. Kluby: Stal Kraśnik, Stal Mielec (24–1), Łódzki KS (38–3), Zagłębie Sosnowiec (89–13). Razem w I lidze 133 i 14 bramek.
Michał MALEŃKI (ur. 3 sierpnia 1937 roku w Mszanie kolo Lwowa, zm. 4 grudnia 1999r.). Pomocnik. Kluby: KS Bobrek Karbo Bytom, Stal Kraśnik, Avia Świdnik, Ikra Kielce, Siarka Tarnobrzeg). Sukcesy: mistrzostwo Klasy Okręgowej, baraże o II ligę. Uczestnictwo w sensacyjnym pucharowym SZLAKU 1962 Stali Kraśnik zakończonym w Bytomiu na boisku mistrzów Polski. Po zakończeniu kariery trener, między innymi w Siarce Tarnobrzeg, gdzie był asystentem trenera Oresta Leńczyka,  i Edwarda Widawskiego. Pracował także w Orle Wierbica, Hutniku Sandomierz i  Sparcie Dwikozy. Odznaczony Srebrną Odznaką Honorowa PZPN i tytułem Zasłużony działacz kultury fizycznej.
LEKSYKON lp / hs
+++
W Stali Kraśnik
***
Edward Maleńki w ŁKS Łódź

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.