romek
piątek, 26 lutego 2021, 19:54

LEKSYKON lubelskiej piłki @ Ryszard FLAK (Stal Kraśnik) – epizod w Kraśniku pamiętany do dzisiaj, bo skomplikowany.

Poszukując informacji o Ryszardzie Flaku we współczesnych mediach od razu trafiłem na tytuł „Cieślik contra Flak”. Temat Flaka był potrzebny przy okazji patrzenia na dzieje Stali Kraśnik, a gdzieś kołatało, ze grał parę miesięcy w Kraśniku. A tu zaraz Cieślik. Z tym, że jeszcze ten nie był wówczas taki wielki, jak od 1957 roku, od kiedy strzelił 2 bramki Jaszynowi na stadionie śląskim.
 
Po kolei
 
CYTAT:
…Wiosną 1956 r. klub miejski przeszedł pod zrzesze­nie Start i przyjął po raz drugi w swej historii nazwę Jaworzanka. Na samym też starcie drużyna piłkar­ska wyjechała na obóz sportowy do Ciechocinka.
 
Obóz ten był ważnym wydarze­niem z innego jeszcze powodu. Otóż nasza drużyna wróciła z Cie­chocinka z 19-letnim wówczas Ryszardem Flakiem – zawodnikiem miejscowego „Zdroju”, który potem prawdziwą karierę piłkarską rozpo­czął w Jaworze. Ryszard Flak skaperowany został w charakterze bramkarza, co potwierdzają M. Gajda, a wcze­śniej J. Szwaluk. Napastnikiem stał się dopiero w Jaworze.
 
A więc taką historię poznałem o poszukiwanym zawodniku. Tylko jesze bardziej mnie zaintrygowała. Jak prawie wszystko co dotyczyło Stali Kraśnik. Bo wówczas wypadały moje początki w sporcie. Urodziłem, się, a moi bracia z Kraśnika już dorastali, ale wpadali w moje rodzinne strony – do babci. Opowiadali o sporcie, o polityce, o wojnie, o tym jakie sporty najlepiej trenować.
 
Później była trzecioligowa Stal Kraśnik (1960), następnie awans z Rakowem Częstochowa do II ligi (1961/1962). W sezonie 1963/1964 i jesienią 1964 roku grał dla Stali Rzeszów w Ekstraklasie. Goli nie strzelił i uzbierał siedem meczów w czasie pobytu na Podkarpaciu. Jednak należy pamiętać, że wtedy można było dokonywać co najwyżej jedną zmianę w trakcie zawodów.
 
Niby wspominam już kluby kiedy odszedł z Kraśnika, lecz jego pobyt w Kraśniku był równie barwny co i niekonwencjonalny. Flak był już medalistą mistrzostw Polski w barwach Gwardii Warszawa, a do Kraśnika zjechał do III ligi. Gość, któremu wróżono wielką karierę. W grę musiały wchodzić ‘inne sprawy”. I było to drugie dno… Można się domyślać, ze Flak był potrzebny do walki o wymaezoną w Krasniku II lige. W 1961 roku Stal wygrała zdecydowanie ligę okręgową strzelajac ponad 80 bramek i tracąc tylko 12.
 
W 1960 roku pojawił się w Skarbie Kibica 2 marca. W samym klubie Ryszard Flak był już w styczniu. Razem z Janem Błaszkiewiczem, który powrócił ze Stali Sosnowiec. W czerwcu czytamy w archiwalnym numerze Kuriera Lubelskiego: … Stal Kraśnik depcze liderowi po piętach. Wygrała 2:0 z Motorem Lublin, a dwie bramki strzelił Ryszard Flak. Ttrafił do kadry A województwa Lubelskiego. Zespół zagrał towarzyski mecz z kadrą B. Flak wbił dwie bramki, a było 2:2. Grał razem z tamimi asami jak: Kokowicz, Potocki, Stanisław Szymczyk (z Unii Lublin), Bielecki, Rudak, Marian Szymczyk (ze Stal Kraśnik), Bogusław Pieszek, Kułak, Pietrasiński. Kiedy taki team przegrał sparing z Wisła Kraków 2:6, Flak strzelił gola dla Lublina. Drugiego gola wbił – Kułak. Było o nim coraz głosniej. A już gorąco zaczęło być w chwili, kiedy szykowały się mecze barażowe o awans do II ligi. Walką podzielono na dwie fazy. Wpierw w grupach po 3 drużyny, a zwycięzcy grup walczyli w II fazie o bezpośredni awans. Pewnie nic by się dzialo, gdyby w jednej z grup o awans nie walczył team Rakowa Częstochowa… Rok był sezonem przełomu, czyli przejścia z systemu wiosna – jesień na jesień – wiosna każdy chciał wzmocnić skład o zawodnika robiącego przewagę. Nieobliczalnego. Kaperownicy Rakowa Czestochowa, po dzisiejszemu menagerowie, trafili do Kraśnika.
 
Cytat ze Sztandaru Ludu:
„Z Kraśnika wyjechał najlepszy napastnik Stali Ryszard Flak. Najpierw potajemnie wizytowali go kaperownicy Rakowa Częstochowa, później Flak dziwnie zachorował, ale kibice Stali przypadkowo (rzekomo), wypatrzyli go w pociągu do Częstochowy. Okazało się, że ciężko chory Flak lekko hasał tam po murawie. Specjalny samochód zabrał dobytek piłkarza z Kraśnika. No właśnie – do Stali wpłynęło pismo o zwolnienie Ryszarda Flaka z klubu. Działacze Stal Kraśnik żądają dwóch lat dyskwalifikacji dla piłkarza i ukarania kaperowników z Częstochowy”.
Wynotowane ze Sztandaru Ludu (1960)
 
Wyjechał więc Flak z Kraśnika w okolicznościach tejemniczych i nie do końca na przyjetych zasadach. Związał się z innym klubem walczącym o awans do II ligi – Rakowem Czętochowa. Niestety, kiedy Stal walczyła także o awans, Raków odpadł już w pierwszej fazie play-off. Choć Flak spełnił zadanie. Jasne, że utalentowanym graczem zainteresowali się w działacze innego klubu – w Olsztynie i w Rzeszowie. Ze Stalą Rzeszów wywalczył awans do II i ligi. W grach o mistrzostwo III frontu upodobał sobie mecze szczegolnie mecze derbowe z Resovią w maju 1965 roku strzelił 2 bramki a było 3:1…
 
Ryszard FLAK (26.05.1937 r. ). Napastnik. Kluby: Zdrój Ciechocinek, Jaworzanka Jawor, Kuźnia Jawor, Kabewiak Legnica, Gwardia Warszawa, Stal Kraśnik, Raków Częstochowa, Warmia Olsztyn. Jeden z siedmiu braci z których 3 grało na poziomie logowym. Medalista mistrzostw Polski.
 
LEKSYKON lubelskiej piłki / hs

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.