romek
środa, 24 lutego 2021, 08:29

SŁYNNE mecze lp / finał lubelski PP 1962 * STAL Kraśnik – Lublinianka 0:5

Bohaterem tego nieco… nie, NIE-codziennego, raczej NIE- corocznego finału był Tadeusz Bartmański...

Do finału Pucharu Polski edycji 1962 weszły Stal Kraśnik – Lublinianka II Lublin. Zestawienie finalistów było wiec niecodzienne, zwłaszcza awans do końcowej rozgrywki rezerw Lublinianki. Obie drużyny miały już zapewniony udział w I rundzie szczebla centralnego rozgrywek. Nie musiały więc grać meczu o trofeum. No, ale któżby odmówił politykom, którzy chcieli wśród ludzi wręczyć trofeum. Puchar ufundował przewodniczacy Wojewódzkiej Rady Narodowej. Stal Kraśnik pokonała już pierwszy team LUBLINIANKI w ćwierćfinale Pucharu Polski 2:1, po bramkach Pawłowskiego i Kozerskiego. Dla wojskowych strzelil Nowara. A właśnie…

…pierwszy team Lublinianki w tym momenie ‚zmienił zdanie’ i zagrał zamiast rezerwowej drużyny. Nagle Stal Krasnik przestała być faworytem w meczu z zespołem Klasy A – rezerwami Lublinianki, a stała się chłopcem do pobicie w pojedynku z niadawnym II-ligowcem pierwszym teamem Lublinianki, który przecież „przed chwilą” wyelimnowała.

Puchary nie miały prestiżu, dzienniki nie podały składów drużyn. Przypominamy więc składy w jakich rozgrywały swoje mecze ligowe, bo z tych kadr trenerzy wybierali aktorów finałowej rozgrywki:

listopad 1962 / finał Pucharu Polski LOZPN

Stal Kraśnik – Lublinianka 0:5
Bramki strzelili: Bartmański 2, Gorbat 2, samobójcza.

STAL Kraśnik (?): Błaszkiewicz, Łysanowicz, Dydliński, Wolicki, Maleńki, Ekner, Zontek, Pawłowski, Maziarczyk, Moritz, Kozerski.
LUBLINIANKA (?): Kokowicz, Potocki, Nowara, Wełniak, Leś, Rejdych, Jucha, Kwiatkowski, Piecha, Gorbat, Olszok, Subicki, Szeląg, Lusina, Bartmański, Ciupa (?).

+++

Lublininianka wygrała finał, lecz odpadła już w I rundzie szczebla centralnego w potyczce z Zagłębiem Wałbrzych 2:2 i 2:5 po dogrywce.  Natomiast Stal tego dnia rozpoczęła fantastyczny serial. Pokonała Włokniarza Łódź 2:0 i świętowała awans do II ryndy.

SŁYNNE mecze lp / hs 

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Finały wojewódzkie nie miały żadnej rangi. Dzienniki widziały mecz przez pryzmat polityki.


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.