romek
środa, 24 lutego 2021, 20:38

LEKSYKON lubelskiej piłki @ Henryk SOLA * Młodzieżowe złoto w Łodzi. Był czas, kiedy mówiono o nim: – Lubański po lubelsku!

Henryk Sola był świetnie zapowiadającym się juniorem. Grał w reprezentacji województwa lubelskiego podczas Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży w Łodzi. Pod wodzą Jana Golana Lublin wygrał imprezę, a najlepszym piłkarzem wybrano Ryszarda Brysiaka. Henryk Sola był jednym z wyróżniających się zawodników. Z Brysiakiem i Dworzeckim wkrótce awansowali do pierwszego składu Motoru. Razem z nimi grali: Wężyk, Suszek, Rześny, Widera, Nilipiuk, Sykta, Oryszko, Sokołowski czy Famulski. Jest współautorem awansu Motoru do II ligi pod koniec lat 60-tych. Niestety klub bazował wówczas głównie na graczach sprowadzonych z zewnątrz, toteż nie miał szans na dłużej zagościć na zapleczu ekstraklasy.

Chciał grać i w 1968 roku trafił do Avii Swidnik. Pod skrzydła słynnego trenera Leona Kozłowskigo. To był sezon nadziei kiców Swidnika. Grał razem z Janem Góralem, Andrzejem Oryszko, Jurem Zieliśnkim, czy Januszem Kleszczyński. Strzelil gola w waznym meczu z Orłem Łódx 2:1, czy świetnym meczu ze Zniczem Pruszków 4:0 (Sola, Nowicki, Oryszko, Góral). W Swidniku były plany i nadzieje, niestety – śmierć trenera Leona Kozłowskiego odbiła Pietno na zespole, które w wiekszości składał się z piłkrzy pozyskanych z zewnątrz.

W 1972 roku został królem strzelców lubelskiej Klasy O, zdobywając 22 bramki w 26 spotkaniach. Jeszcze na kolejkę przed końcem był drugi na liście ustępując napastnikowi Huraganu Międzyrzec Petruczence. Jednak w ostatniej kolejce Stal Poniatowa rozgromiła Start Krasnystaw 7:1, a Sola wbił bramkarzowi 5 goli. Jego zespół wywalczył siedem punktów przewagi nad drugą w tabeli Avią II Świdnik, awansując do III ligi. I nie mogło być inaczej, jeśli zobaczymy skład tego klubu: Ochodek, Mieśniak, Dalka, Hysa, Bednarz, Kuśnierz, Baczewski.

Pewien internauta z Lublina tak wspominał jego grę w Motorze:
…Choć byłem wtedy małolatem to pamietam go dobrze. Znakomicie zbudowany, środkowy napastnik, przypominający sylwetką Włodka Lubańskiego. Do Motoru trafił ze Stali Poniatowa. Był członkiem reprezentacji Lublina na Spartakiade 1000-lecia Panstwa Polskiego, gdzie ta reprezentacja zdobyła złoty medal. Miał przyjść do Motoru razem z Drabikiem i Dworzeckim, ale sprawa ta rozpętał -a tyle huku na Lubelszczyźnie, że jego przyjście przeciagnęło sie o pół roku. Przyszedł ostatecznie do Lublina w połowie sezonu 1967/68. Uległ poważnej kontuzji w mecz z Czarnymi Radomsko. Nigdy potem jego gra nie wrciła do poziomu sprzed czasu kontuzji.

Henryk SOLA. Napastnik. Kluby: Stal Poniatowa, Motor Lublin, Avia Świdnik. Złoty medalista OSM 1967. Jeden z najzdolniejszych młodych zawodników drugiej połowy lat 60-tych. Porównywany do Lubańskiego.


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.