romek
poniedziałek, 22 lutego 2021, 19:27

LEKSYKON Lubelskiej piłki @ Ryszard ZIELONKA: – Serwus! Panie Zielonka!

Znacznie po 50-tce w bramce…

W 2014 roku pisaliśmy na łamach lubelskapilka.pl: „Przyznajemy się – tę informacje zlekceważyliśmy. Brzmiała – 56-latek na boisku! Są jednak u nas szperacze, którzy nie lekceważą żadnego potencjalnego newsa. Sprawdził. W weekend w bramce Zawiszy Garbów stanął Ryszard Zielonka (ur. 25 maja 1958 r.).
Bramkarz jest wychowankiem klubu, jego piłkarski życiorys jest z pewnością godny opracowania (prosimy o podanie kontaktu). W ostatnim meczu Zawiszy z Huraganem Siostrzytów (1:3) zagrał 43 minuty.
Pisaliśmy już wielokrotnie o piłkarskich weteranach i teraz mamy do siebie żal, że na urodziny nie powstał większy materiał. Postaramy się poprawić. Panie Ryszardzie – 100 lat! Najlepiej z wnukami na boisku!”.

– Ciekawe, czy młodsi koledzy nie witają pana Ryszarda – kolegi z boiska słowami: – Serwus! Panie Zielonka.

Oczywiscie zajrzelismy do historii klubu z Garbowa, który przypomina swoją historie.

„Drużyna zaczęła regularnie występować w rozgrywkach, rozpoczęto także szkolenie kadry juniorów.
W 1987 roku zespół „Zawiszy” awansował do klasy A. Twórcą ówczesnego sukcesu drużyny był przede wszystkim Andrzej Plecha, zawodnik, trener i działacz klubowy.

Sezon 1991/1992 przyniósł reorganizację rozgrywek w związku z czym zespół „Zawiszy” rozpoczął grę w klasie wojewódzkiej. Zmiana zarządu klubu i trenera nastąpiła w 1996 roku. Prezesem klubu został Bogusław Dyrda, a w skład zarządu weszli: Waldemar Matraszek, Krzysztof Sochal, Ryszard Zielonka i Tadeusz Drozd. Zatrudniony został równocześnie nowy trener- Edward Marciniak. Zmiany te przyniosły znaczne korzyści jak i zmiany w wizerunku drużyny. Patronat Cukrowni Garbów podziałał elektryzująco zarówno na działaczy jak i zawodników.

W zespole grę rozpoczęli m.in. Mirosław Banaszek, Grzegorz Kozieł, Józef Zolech, Marcin Wroński, Piotr Szych, Zbigniew Rojek, Mariusz Suszek. Zespół „Zawiszy” zaczął być widoczny w piłkarskim środowisku Lubelszczyzny. Kolejne zmiany w zarządzie klubu i na stanowisku trenera nie były szczęśliwym posunięciem dla zespołu. Stało się to niewątpliwie przyczyną zastoju.

Gdy w 1999 roku doszło do wyboru nowego zarządu, w jego skład weszli: Marek Woliński, Jarosław Dudzik, Stanisław Marciniak, Tadeusz Drozd, Krzysztof Sochal, Ryszard Zielonka, Robert Gawrylak i Janusz Marzec. Wówczas została podjęta decyzja o powołaniu grup młodzieżowych i o podjęciu starań o wejście do wyższej klasy.

Po zrezygnowaniu ze stanowiska prezesa przez Marka Wolińskiego, w 2000 roku na to stanowisko został wybrany Tadeusz Drozd. Trenerem dwóch grup młodzieżowych został Sławomir Gronowski. Po rezygnacji Janusza Marca z funkcji trenera pierwszego zespołu na jego miejsce został zatrudniony Ryszard Szych. Pomimo ogromnej pracy i zaangażowania ze strony zawodników, trenera i działaczy drużyna zajęła dopiero 3. miejsce w swojej grupie rozgrywkowej, co przekreśliło ambicje awansu do V ligi” / koniec cytatu.

Jak widać historia klubu wiąże zawsze postać Ryszarda Zielonki.

Ryszard ZIELONKA (ur. 25 maja 1958). Bramkarz. Kluby: Zawisza Garbów. Wsoółautor wielu awansów do rozgrywek wyższehgo szczebla.

LEKSYOKON lp / hs

 


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.