romek
poniedziałek, 22 lutego 2021, 12:18

LEKSYKON lp @ Z-ZACHARY Andrzej * Był budowniczym sportowego Górnika Łeczna

Andrzej Zachary w święto 40-lecia klubu wspominał początki.

Rozmawiając o historii klubu w Suchodołach padło nazwisko Zachary. „….mecz z LKS Suchodoły zakończył się remisem 1-1, a pierwszego gola zdobył Marek Kowalczyk w 34. minucie meczu. Drużynę prowadził wówczas Jerzy Flejmer, a potem Andrzej Zachary. Suchodoły to wieś położona w powiecie krasnostawskim w gminie Fajsławice. Dziś trudno już odnaleźć wzmiankę o klubie, który był głównym rywalem zielono-czarnych w walce o awans do klasy A w sezonie 1979/80. Zainteresowało mnie nazwisko Zachary. Nie grał, bo kierował zespołem z ławki trenerskiej.

+++

* GKS Górnik Łęczna – LKS Suchodoły 1-1
Bramka: Kowalski 34

Górnik Łęczna: Andrzej Borowiec – Jan Kwieciński, Władysław Zimmer, Jerzy Flejmer, Krzysztof Skrzypczak – Andrzej Borcoń, Marek Dowlarz, Marek Kowalski, Jarosław Michalski – Krzysztof Gański, Michał Skoniecki, oraz Zdzisław Żach, Piotr Misiewicz, Jacek Topolski.

+++

W święto 40-lecia Górnika wspominał:
– W 1978 roku poproszono mnie o prowadzenie zespołu Górnika, które z radością przyjąłem. Ciężko pracowaliśmy nie tylko na treningach, ale i poza nimi. Trzeba było często sięgać po łopatę aby poprawić stan boiska – takie były czasy. Boisko było zupełnie inaczej usytuowane, bo wzdłuż ulicy. Dopiero nowe kierownictwo kopalni zmieniło jego położenie, a następnie przygotowało bardzo ładny stadion. To wszystko poszło we właściwym kierunku – wspominał pierwszy trener Górnika. – Drużyna zaczynała grę od rozgrywek klasy B. Jeździłem po okolicznych klubach i zachęcałem młodych chłopaków do gry. Wszyscy mieszkańcy interesowali się klubem i na meczach pojawiało się wielu kibiców. Udało się systematycznie wywalczać awanse. Ambicje były spore. Chciałem aby zespół grał coraz lepiej. Teraz z uwagi na wiek i zdrowie już sporadycznie bywam na meczach Górnika. Wiele się tu zmieniło. Górnik ma piękne, zadbane obiekty i chciałoby się, aby zespół grał na zdecydowanie wyższym szczeblu – dodał pierwszy szkoleniowiec łęcznian.

Andrzej ZACHARY. Kluby: Górnik Łeczna. Zawodnik pierwszej drużyny po założeniu klubu. Zmarł 19 lutego 2021 roku.


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.