romek
czwartek, 18 lutego 2021, 11:22

LEKSYKON lubelskiej piłki @ P-POCIENNIK Józef * W Ruchu Izbica zajął miejsce Adama Suszka w bramce * Wspomina jeden taki mecz z Ładą Biłgoraj podczas skomplikowanego sezonu.

Józef Pociennik w 2020 roku.

Jeżeli trafia do nas gazeta z relacją z meczu w lidze lokalnej sprzed laty, z miejsce szukamy świadków. W 1962 roku Ruch Izbica pokonał Ładę Biłgoraj 6:1. Skontaktowaliśmy się z bramkarzem Ruchu Józefem Pociennikiem:

+++

* Pamięta pan taki mecz? Horecki strzelił 3 gole, także Kość, Kić i Ciastoch…
= No widzi pan, ten Horecki mi się przypomniał. Ale ja zapamiętałem gola Szymka Ciastocha. To był wolej z 25-30 metrów. Pamiętam, że musiałem kawał drogi lecieć z gratulacjami.

* A kiedy i u kogo pan rozpoczynał boiskową przygodę?
= To mogło być rok, dwa wcześniej, Trenerem był Gienio Hałon. Przypominam sobie świetnego trenera Leszka Steinmetza, z którym wchodziliśmy do klasy okręgowej. To był III poziom rozgrywek, czyli III liga.

* No tak, był wówczas urodzaj na bramkarzy. Adam Suszek zaszczepił bakcyla wśród młodych. Reprezentacja Lubelszczyzny, Polski, rewelacyjne mecze. Stadion X-lecia podziwiał jego formę przed meczem Polska – ZSRR.
= Wie pan, przede mną na bramce stał Józio Majdan. Można rzec, że odebrałem mu miejsce w bramce. Przekwalifikował się i grał w polu. A z ówczesnej Łady przypominam sobie i Leusa i Stasia Cybulskiego. Może dlatego, ze zaistnieli szerzej – Laus grał w Puławach, Cybulski to legenda Lublinianki.

* Mm, a debiut w Ruchu, Jak to się stało?
= Przed meczem z Avią Świdnik kierownik poinformował mnie, że nie może grać pierwszy bramkarz i ja – junior muszę go zastąpić. Nie było rady. Przegraliśmy 1:7, choć prowadziliśmy 1:0. Ale prasa wyróżniła po meczu właśnie mnie. Co więcej – kierownik powiedział, ze od teraz będę już na stałe bronił w Ruchu, w seniorach.

* Grał pan w czasie kariery tylko w Ruchu Izbica?
= Generalnie to tak, aczkolwiek zaliczyłem występy w kadrze juniorów Lubelszczyzny, reprezentacji młodzieżowej Lubelszczyzny. Były też występy w klubie Pionier Krasnystaw. Bardziej gościnne. Chłopaki jechali na branżowe mistrzostwa PKS. Zaliczyłem kilka występów. Niby epizod, ale pamięta się. To były takie czasy – kluby się skłóciły i powstawały nowe. W Chełmie był Radar Chełm, w Krasnymstawie Pionier Krasnystaw.

* Izbica była mocnym ośrodkiem szkolenia młodzieży w latach 60-tych. Lublin, Świdnik, Kraśnik i Izbica. Wygrywaliście turnieje ogrywając Motor, Avię, Stal Kraśnik.
= Mnóstwo młodzieży trenowało – 2 drużyny najmłodszych, drużyna juniorów, drużyna rezerw, wreszcie pierwszy zespół seniorów. Trener Tadeusz Rysak był niemal miłośnikiem szkolenia młodych. A efekty przychodziły szybko.

* Pewnie derby ze Startem Krasnystaw tez łatwo wspomnieć.
= Ważny mecz wygraliśmy 3:0. Nie można zapomnieć, bo tymi meczami żył cały powiat.

* Kiedy kończył pan granie?
= W sezonie 1967/68. Ja w międzyczasie stale podnosiłem kwalifikacje zawodowe. Trzeba było zmieniać podejście do grania.

+++

Józef POCIENNIK (ur. 1947). Bramkarz. Kluby; Ruch Izbica, Pionier Krasnystaw. Najwyższy poziom sportowy – III liga.Po zakończeniu kariery – trener i nauczyciel.

Bramkarska sztafeta pokoleń trwa u Pociennikow. Jeden z synów jest także trenerem. Czy pałeczkę przejmą najmłodsi (?)

***

SŁYNNE mecze lubelskiej piłki

Tempo relację rozpoczęło od słów: – gospodarze rozegrali jedno z lepszych spotkań prezentując się dojrzalej pod względem wyszkolenia …

RUCH Izbica – ŁADA Biłgoraj 6:1.

Bramki: Ryszard Horecki 3, Ciastoch, Koss, Kić / Bek.
Sedzia: Krzewiński (Lublin).

RUCH Izbica: Pociennik, Orkiszewski, Majdan, Kowalczyk, Koss, Olech, Stanisław Horecki, Ryszard Horecki, Kalinowski, Kić, Ciastoch.

ŁADA Biłgoraj: Łukasik, Kowalski, Kmieć, Oberkowski, Ożga, Zakrzewski, Welcz, Koszarny. Leus, Bek, Cybulski.

LEKSYKON lp / hs


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.