romek
środa, 17 lutego 2021, 16:33

LEKSYKON lp @ A-ATELMAN Marian * medalista

Marian Atelman i Marek Leśniewski

Cytat z historii Kraśnika Mirosława Sznajdera. Oto przypomnienie kilku zdań o pewnych derbach Kraśnika:

… Stal i Tęcza po raz pierwszy rywalizowały ze sobą w sezonie 1982/83. Rundę jesienną rozpoczął mecz STALI z beniaminkiem ligi okręgowej, jakim była właśnie TĘCZA Kraśnik. Mecz, odbywający się na stadionie w dzielnicy Koszary wygrał (2:0) mniej renomowany gospodarz. Derby Kraśnika cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. W drużynie Tęczy wyróżniającymi zawodnikami byli Wacław Dworzecki i Marian Atelman w bramce (obaj byli zawodnikami STALI, odeszli po zawieszeniu w roku 1980). W pierwszym meczu rundy wiosennej STAL chciała wziąć odwet za spotkanie przegrane z lokalnym rywalem, Tęczą Kraśnik, w pierwszej rundzie. 27 marca na ośnieżonym boisku w dzielnicy fabrycznej znów wygrała Tęcza. Przez cały mecz przewagę mieli stalowcy, a przeciwnicy oddali w trakcie spotkania tylko jeden strzał na bramkę i zdobyli gola na wagę zwycięstwa. Autorem bramki był Wacław Dworzecki, który z odległości 20 metrów egzekwował rzut wolny. Swój wielki dzień miał także drugi ex-stalowiec, bramkarz Marian Atelman.

Srogi rewanż za te przegrane stalowcy wzięli w sezonie 1984/85. W pierwszym meczu lokalnych derbów STAL pokonała na własnym boisku TĘCZĘ, aż 6:0. Na wiosnę również nie było sensacji i TĘCZA uległa 0:2…

+++

Jesienią 1983 r. po tak ważnych i dobrych występach ligowych Marian Atelman trafił do jedenastki Kuriera Lubelskiego. Drużyna czytelnikow KURIERa Lubelskirgo 1983: wystąpiła w składzie: Atelman (Grodzicki), Kiełczykowski (Dydo), Bogdan Dworzecki (kapitan), Dec, Dobrowolski, Gil, Morawski, Sularz, Woźniak (Ostrówka), Puźniak, Grzesiak. Tacy piłkarze jak – Gajec, Kamiński, Maciejewski (Stal Poniatowa) zostali zwolnieni z gry (choć planowani) ze względu na walkę o wans do III ligi.

===

Marian ATELMAN (ur. 1953). Bramkarz. Kluby Stal Kraśnik, Tęcza Kraśnik. Medalista mistrzostw Polski juniorów 1971. Czołowy bramkarz lig lokalnych w barwach Tęczy Krasnik. Grał w zespole gwiazd Kuriera Lubelskiegow meczu z Lublinianką w 1983 roku, będą czołowym zawodnikiem meczu. Najlepsze mecze w derbay Kraśnika.


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.