piątek, 12 lutego 2021, 11:01

SŁYNNE mecze lubelskiej piłki / sierpień 1979 rok * RAKÓW Częstochowa – MOTOR Lublin 0:2 * miasto coraz bardziej wierzy!

… w pełni zasłużone zwycięstwo odnieśli piłkarze Motoru w meczu wyjazdowym w Czestochowie, – rozpoczęto relację w prasie. W pierwszej połowie po ładnych zespołowych akcjach strzelali: Pop, Mącik, Przybyła, który był sam na sam z Boguckim, lecz nie potrafił zmusić do kapitulacji bramkarza – napisał z kolei wysłannik katowickiego Sportu.
Po przerwie gospodarze poszli zdecydowanie na atak i …nadziali się na kontry. Pierwszą rozpocząŁ Pop, a zakończył Henryk Świetek.
W 76 minucie Wiater znakomicie podał do Lorenca. Ten po samotnym rajdzie pokonał bramkarza. – Ta akcja przsądziła losy spotkania. Na pięć minut przed końcem kapitalnym uderzeniem z wolnego popisał się Bronisław Kowalski.
Tadeusz Gański z Kuriera nadał dla Sportu relację. Tytuł: „Lublin coraz bardziej wierzy”. Może własnie dlatego mecz uznaliśmy za warty wspomnienia po latach i włączenia go do annałów SŁYNNE mecze lp.
***
sierpień 1979 * II liga
RAKÓW Częstochowa – MOTOR Lublin 0:2 (0:0)
0:1 Henryk Swiętek 55
0:2 Ireneusz Lorenc 76
widzów – ok. 4 tys.
sędzia – Tadeusz Ignatowicz (Wrocław)
RAKÓW: Bogucki, Flis, Zalewski, Nowak, Kierach, Sieja, Hobot (Śliwiak), Podwysocki, Gawlik (Krawszyk), Szymanek, Turek.
MOTOR: Kalinowski, Lorenc, Chaberek, Przybyła, Świetek, Mącik, (Wiater). Kowalski, Pop, Wójtowicz, Dębiński, Jagiełło.
„Praktycznie ustawienie piłkarzy na boisku wyglądało zupełnie inaczej, ale takie manewry od dawna stosuje trener Waligóra” – czytamy w podsumowaniu relacji reportara Tobolewskiego, który nadawał dla Kuriera Lubelskiego z Czestochowy.
Widziane z perspektywy czasu PLUS:
* PIŁKARZ meczu; Ireneusz Lorenc (Motor)
SŁYNNE mecze lp/hs
***
Waldemar Wiater (stoi pierwszy z lewej) też szanuje wspomnienia. Z Motorem jest medalistą mistrzostw Polski juniorów, z seniorami AWANS do I ligi. Z wiejskim klubem z Żółkiewski AWANS do III ligi. Teraz sukcesami ‚zaraża’ chłopaków w Rybczewicach (?)… Był też z ORIONem Niedrzwica AWANS do IV ligi.