romek
piątek, 13 września 2019, 16:35

SŁYNNE mecze @ 8 maja 1965 / MOTOR Lublin – STAL Kraśnik 4:3

Pierwszy mecz odwiecznych rywali Stali Kraśnik i Motoru Lublin sezonu 1964/65 rozegrano jesienią 1964 w Krasniku. Motor wygrał zdecydowanie 3:0, a ozdobą gry był gol otwarcia Witolda Sokołowskiego. Pozostałe strzelili: Widera i Rybczyński. Motor był w rewelacyjnej formie, uchodził za zdecydowanego faworyta rozgrywek i awans do II ligi.

Tabela mówi o co walczono – GDYBY wygrała w Kraśniku Stal – miałaby 11 punktów. Motor byłby 2. z 10 punktami. Tyle samo miałaby Avia.

+++

Ale w GALERII SŁYNNE mecze lp wpisujemy mecz z maja 1965 rozegrany przy ulicy Kresowej. Podobnie jak jesienią w Kraśniku zjawiła się armada kibiców z Lublina, tym razem przy Kresowej widoczni byli fani z Krasnika.

Prasa wojewódzka ledwieodnotowała emocje i incydenty w meczu. „Życie KFWM” – Prasa zakładowa Kraśnickiej Fabryki Wyrobów Metalowych oisała wprost. Motor zasługuje na II ligę, ale „bez pomocy sędziów”.

+++

W sezonie 1964/65 STAL grała nierówno i ostatecznie zajęła miejsce w środku tabeli. Władze klubu źle oceniły ten start i uznały, że słabe wyniki wiążą się z negatywną postawą niektórych zawodników. Zarząd sekcji nie chciał tego tolerować i trzech czołowych zawodników (Strużyna, Baluch, Kozerski) zostało ukaranych dyskwalifikacjami, od 1 roku do 2 lat, za brak dyscypliny i opuszczanie treningów. Wyniki meczów piłkarskich często zależały nie tylko od dyspozycji drużyny, ale też i… sędziego głównego. Pojawiały się komentarze, że sędziowie bywają mniej przychylni drużynom z tzw. prowincji. Oto komentarz, po przegranym (3:4) meczu z Motorem Lublin, który zamieściło „Życie KFWM” 15 maja 1965r.: „Stal rozpoczęła z wielkim impetem, zupełnie nie tak jak z mistrzem. W krótkim czasie zdobyła też dwie bramki. Prowadząc 2:0 zupełnie nie spoczęła na laurach. Atakowała dalej. Zaczęły się jednak dziać przysłowiowe lubelskie „cuda”. Niepotrzebnie sędzia tego spotkania pan Bargieł przerywał grę w najmniej odpowiednich momentach. Zawodnicy Motoru, to też przecież nie ułomki. Zaczęli grać jak na nich przystało. Kiedy wynik brzmiał 3:3 nastąpiło starcie Łysanowicza na polu karnym z przeciwnikiem. Ku zdziwieniu obu drużyn sędzia podyktował rzut karny (już drugi w tym meczu) przeciw Stali. Powinno być odwrotnie. To Łysanowicz został sfaulowany. W efekcie Motor zwyciężył 4:3, a Łysanowicz poważnie kontuzjowany odwieziony został do szpitala. Szkoda, że to piękne spotkanie piłkarskie zostało zakończone nieprzyjemnym zgrzytem. Należy dodać, że Motor odniósł sukces w dalszych eliminacjach i awansował do II ligi”.

W plebiscycie na najlepszych sportowców Kraśnika Fabrycznego, rozstrzygniętym pod koniec 1965 roku, wygrał piłkarz STALI Andrzej Drabik.

 

8 maja 1965 Stal Kraśnik D Stadion przy ul. Kresowej 4:3 Sklarek Gol ?’ (k), ?’ (k), B. Pieszek Gol ?’, Sokołowski Gol ?’ [29][30]

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.