romek
wtorek, 10 września 2019, 17:28

LEKSYKON lubelskiej piłki @ Ryszard ŁYSAKOWSKI, czyli od UNII Lublin do totolotka.

W październiku 1934 roku, w Rydze rozegrano międzynarodowy mecz piłkarski Łotwa – Polska. Zespół biało-czerwonych zagrał w nim w zestawieniu: Domański, Karasiak, Gałecki, Szaller, Szczepaniak, Haliszka, Wypijewski, Łysakowski, Peterek, Pazura, Wodarz. Macz zakończył sukcesem naszych reprezentantów 6:2, a bramki strzelili: Wodarz 3, Łysakowski, Pazurek i Peterek. Był to jedyny mecz w reprezentacji kraju dla Ryszarda Łysakowskiego, wówczas zawodnika Legii Warszawa.

Urodził się w Lublinie w 1911 roku. Od dziecka uprawiał kilka dyscyplin sportowych, ale najbardziej podobał mu się futbol. Jako nastolatek trafił do Lublinianki, a później, po fuzji klubów lubelskich grał w Unii Lublin. Należał do najlepszych zawodników w drużynie, imponując wszechstronnym wyszkoleniem i precyzją strzałów. W 1933 roku przeszedł do Legii Warszawa, gdzie grał przez pięć lat. Z Martyną, Drabińskim i Nawrotem tworzył napad groźny dla najlepszych bramkarzy ligi. W pierwszym sezonie gry w Legii wbił 6 bramek – w meczach z Ruchem Chorzów 2:2 (1), Wisłą Kraków 3:2 (1), ŁKS-em Łódź 6:1 (20 i Podgórzem Kraków 2:2 (2). Ogółem w 51 spotkania rozegranych w barwach Legii strzelił 15 goli. Interesującym w tej statystyce jest fakt, że tylko jeden mecz w których strzelał bramki, został przegrany przez Legię.- z Ruchem Chorzów 2:4, w maju 1936 roku. Pozostałe kończyły się zwycięstwami jego zespołu albo remisami. Szczególnej wartości bramkę strzelił pan Ryszard w słynnym meczu ze Śląskiem Świętochłowice rozegranym 10 czerwca 1935 roku. Była to ostatnia bramka jego zespołu a wynik brzmiał 5:4.

W 1938 roku przeszedł do Polonii Warszawa w której występował do wybuchu do wybuchu wojny. Jednocześnie z grą w piłkę uprawiał inne dyscypliny sportowe w klubie YMCA.

Podczas wojny Ryszard Łysakowski uczestniczył w kampanii wrześniowej. Był żołnierzem Armii Krajowej (ps. Olaf). Walczył w powstaniu, a po aresztowaniu trafił doi obozu w Gross-Rosen. Później tułał się po obozach w Nordhausen, Harzung i Bergen-belsen. Tutaj został uwolniony przez aliantów. Wszystkie wojenne przejścia i dramatyczne przeżycie opisał w książce „Gross Rosen” Mołdawy.
Po zakończeniu wojny nie zerwał ze sportem. Grał w tenisa osiągając nawet w deblu w 1951 roku półfinał mistrzostw Polski.

Jednak najważniejsza była dla niego piłka. Nie mogło być inaczej skoro ukończył w 1935      roku Centralny Instytut Wychowania Fizycznego i mógł pracować jako trener i nauczyciel. W 1946 roku pracował w Górniku Wałbrzych, a później w zespole Len Wałbrzych, w którym był grającym trenerem. Po zakończeniu kariery został urzędnikiem w Głównym Komitecie Kultury Fizycznej. Przez wiele lat, mogliśmy oglądać go jako szefa społecznej komisji nadzorującej w telewizji losowanie toto-lotka.

Ryszard ŁYSAKOWSKI (ur. 7 czerwca 1911 r). Napastnik. Kluby jako zawodnik: Unia Lublin, Lublinianka Lublin, Legia Warszawa, Polonia Warszawa, Górnik Wałbrzych, Len Wałbrzych. Jako trener: AZS Warszawa, Syrena Warszawa, Len Wałbrzych. Absolwent CIWF-u im. Józefa Piłsudskiego.

LEKSYKON lp / hs

 


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.