romek
niedziela, 1 września 2019, 11:18

LEKSYKON lp @ Jan POWĄZKA * Bramkarz ze Stali Sosnowiec…

W 1955 roku, po zdobyciu mistrzostwa klasy B lubelskiej, STAL osiągnęła awans do klasy A. Był to pierwszy liczący się sukces drużyny trenowanej przez instruktora Józefa Piekło, pierwszego trenera piłkarzy STALI. Dotychczas opiekunem drużyny był Czesław Wichtorowski.

W klasie B kraśniczanie okazali się lepsi od drużyn: LZS Rurowianka, Stal Poniatowa, Gwardia Lublin, Włókniarz Lublin, Unia Lublin, Budowlani Lublin oraz LZS-ów z Janowa Lubelskiego, Opola Lub. i Niedrzwicy. STAL zdobyła 36 punktów, a straciła ich zaledwie 4. Stosunek bramek 101 strzelonych do 16 straconych wskazywał na duże możliwości drużyny, w której grali: Tadeusz Badura i Mieczysław Stachyra (obaj bramkarze) oraz Jan Gąsior, Henryk Talatycki, Tadeusz Zagórowski (kapitan), Tadeusz Broniec, Józef Kocoń, Wiesław Brzychcy, Ryszard Wazia, Tadeusz Starzecki, Tadeusz Pietrachowicz, Bogdan Drzazga (król strzelców w klasie B), Zdzisław Zasławski, Leszek Kotwica, Kazimierz Kotwica, Roman Bubeła, Robert Herich, Werner Rusek i Aleksander Chmura.

Przygotowując się do rozgrywek ligowych STAL rozegrała pierwsze w historii klubu spotkanie międzypaństwowe. Przeciwnikiem był węgierski zespół Tórekves Debreczyn. Piłkarze kraśniccy przegrali 1:2. Szczególnie dobrze wypadł w tym meczu bramkarz Jan Powązka, były reprezentant Polski juniorów, który do Kraśnika przeszedł z I ligowej Stali Sosnowiec.

Historyk krasnickiego sportu Mirosław Sznajder pisze: „W 1956 roku piłkarze zdobyli wicemistrzostwo klasy A awansując do ligi okręgowej. Drużynę trenował w tym okresie instruktor Michał Karpiński. W rozgrywkach ligi okręgowej piłkarze STALI zajęli w kolejnych, trzech sezonach następujące pozycje: 1957/58 – czwartą, 1958/59 – szóstą i 1959/60 – czwartą.

W sezonie 1957/58 STAL rywalizowała z drużynami: Motoru Lublin, Hetmana Zamość, WKS Chełm, Lublinian-ki, Avii Świdnik, Technika Zamość, Orląt Łuków, Gwardii Chełm i WKS Unia Lublin. W drużynie z tego okresu grali: Powązka i Maksymiuk (obaj w bramce) oraz Podnieszczański, Zagórowski, Leśniewski, Maziarczyk, Biernacki, Komorowski, Eugeniusz Pulikowski, Wyka, Golda, Czekryszew, Gorgol i Bubeła. Do sezonu stalowcy przygotowywali się na obozie w Puławach…” / koniec cytatu.

Jan POWĄZKA (ur.1931 r.). Bramkarz. Kluby: Stal Sosnowiec (wicemistrz Polski 1955), Stal Kraśnik. W Stali wiele spotkań okolicznościowych, reprezentował Lubelszczuyznę w meczach międzynarodowych. Wybierano go do zespołów gwiazd.

LELSYKON lp / hs


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.