romek
czwartek, 22 sierpnia 2019, 09:58

LEKSYKON lubelskiej piłki @ Tadeusz GRULA * Nocne strzelanie…

Avia 1981-82 * Od lewej: Tadeusz Grula, Mirosław Morawski, Marek Leszczyński…

Sport w jego życiu był obecny zawsze. W szkole chodził do klasy sportowej o specjalności piłka ręczna. Stosunkowo późno, bo dopiero w pierwszej klasie szkoły średniej rozpoczął regularne treningi piłkarskie. Dla futbolu odkrył go trener Janusz Krakowiak, który opiekował się juniorami ligi makroregionalnej. Z tego okresu Tadeusz Grula zapamiętał mecz z Wisłą Kraków. Decydował o awansie do kolejnej fazy rozgrywek. Orlęta prowadziły 2:0, lecz  przeciwnicy doprowadzili do remisu i to oni awansowali dalej. – Po tym meczu złapałem bakcyla – opowiadał po zakończeniu kariery.

W Orlętach grał w III lidze i szybko wpadł w oko szperaczom możniejszych klubów. Trafił do Hetmana Zamość, a później przeniósł się do  Avii Świdnik. W klubie tym przeżył najlepsze momenty piłkarskiego życia, a szczególnie zapamiętał spotkanie o Puchar Polski z Ruchem Chorzów. Avia wygrała 6:5 w rzutach karnych, które wykonywano niemal w całkowitych ciemnościach, a on był egzekutorem decydującej jedenastki. Warto dodać, że wcześniej III-ligowa wówczas Avia rozprawiła się z Górnikiem Zabrze, w którym najlepsi byli: Pałasz, Komornicki i Majka.

Wspomina:

– W Avii grałem kilka lat, z przerwą na służbę wojskową w Lubliniance. Na Wieniawie było ciekawie, bo przy słabej organizacji klubu i niewielkich pieniądzach zdobyliśmy awans do II ligi. Było to w 1982 roku. Pozostały niezatarte wspomnienia.

W 1991 roku Tadeusz Grula znalazł się w Motorze Lublin, który próbował ratować I ligę. I ostatecznie obronili się pogrążając Widzew Łódź. Czas pokazał, że w Łodzi działacze wyciągnęli lekcję z kłopotów, natomiast w Lublinie żyli wspomnieniami i rozpamiętywaniem przeszłości, co skończyło się źle. Motor na kilka lat znikł z piłkarskiej mapy kraju.

Rok później Tadeusz Grula świętował z Siarką historyczny awans do I ligi. Tarnobrzeg zgotował pupilom gigantyczną owację.

Z trenerów spotkanych na piłkarski szlaku najmilej wspomina Andrzeja Gajewskiego:

– Świetny szkoleniowiec, prowadził znakomite treningi, miał kapitalny kontakt z zawodnikami, był skuteczny w pracy. Niestety, zgubiły go pozaboiskowe problemy i nie osiągnął klasy trenerskiej jaką mógł zdobyć. Po mistrzostwie Polski ze Stalą Mielec już nigdy nie zbliżył się do krajowych zdobyczy. A w pewnym okresie w prasie pojawiały się nawet sugestie, że powinien poprowadzić reprezentację Polski.

Gajewski trenował go w Avii Świdnik. Gra w tym klubie to jeden z lepszych okresów w karierze, aczkolwiek musiał przeżyć degradację do III ligi. Szybki powrót na zaplecze ekstraklasy to głownie zasługa dwóch napastników Makucha i …właśnie Gruli, którzy strzelili po 10 goli. W meczu z Chełmianką nasz bohater ustrzeli hattrick (6:1). Wbił też bramki drużynom KSZO Ostrowiec, Unii Nowa Sarzyna i wielu innym.

Wazny etap piłkarskiej przygody Tadeusza Gruli – Siarka Tarnobrzeg.

Tadeusz Grula na boisku zwykle pracował „za lidera”. Najlepiej rozumiał się z Mariuszem Gromkiem, kiedy grał  w barwach Siarki Tarnobrzeg. Znakomicie się uzupełniali tworząc jeden z najlepszych duetów pomocników w II lidze. Przyjaciółmi zostali na zawsze, choć Gromek wyjechał do Niemiec, a on wrócił do Łukowa. Często kontaktują się telefonicznie.

Tadeusz GRULA (Ur. 8 sierpnia 1958 roku). Pomocnik. Kluby: Orlęta Łuków, Hetman Zamość, Avia Świdnik, Lublinianka Lublin, Motor Lublin, Siarka Tarnobrzeg. Kluby jako trener: Orlęta Łuków, AZS Biała Podlaska. Czołowy piłkarz w historii siedleckiego i regionalnego futbolu. Później trener.

LEKSYKON lp


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.