romek
czwartek, 15 sierpnia 2019, 15:44

LEKSYKON lubelskiej pilki @ Ryszard KRAJEWSKI * Pilkarz „ze stali” po linii metalowej sprowadzony do Krasnika…

… To najstarszy żyjący piłkarz Zagłębia (wówczas Stal Sosnowiec), który grał w ekstraklasie (w tamtym czasie I liga) i jeden z najstarszych w polskiej piłce.

Przypomnijmy, że ten żyjący świadek historii rozegrał w najwyższej klasie rozgrywkowej 62 mecze (53 w Stali Sosnowiec, 9 w Wawelu Kraków). To on przyczynił się do pierwszego, historycznego awansu Stali do I ligi w 1954 roku. Rok później wywalczył z kolegami wicemistrzostwo Polski. Przez 13 minut sosnowiczanie grający o tytuł z CWKS Warszawa (obecnie Legia) byli nawet mistrzami Polski.

Przedstawiciel „Sportu” rozmawiał z Krajewskim rok temu, przy okazji 90. urodzin. – Wie pan, ja już nie pamiętam tego meczu. To było tak dawno – uśmiechał się wówczas ten znakomity w latach 50. piłkarz, który trzymał w rękach niezwykle cenny egzemplarz „Sportu”, z będącym na czołówce sprawozdaniem z meczu Stali z CWKS-em Warszawa.

Pan Ryszard, złamany licznymi chorobami, nie wstaje już z łóżka. Kontakt z nim jest mocno ograniczony. – To były jego piękne chwile, ale teraz nie jest już tak pięknie. Starość nadchodzi powoli i nic już nie można zrobić. Mąż już niewiele pamięta i nie ma szans, by pojawił się na Stadionie Ludowym. Współczesną piłkę ogląda czasami w telewizji, ale jest bardzo krytyczny wobec piłkarzy – mówi jego żona, pani Romana Krajewska, która z poświęceniem opiekuje się swoim małżonkiem. Panie Ryszardzie – życzymy dużo zdrowia./ sport, Katowice

W Kraśniku pojawił sie w 1958 roku.  Niejako na fali „stalowej wymiany”. Wcześniej w Stali Sosnowiec grał Jan Błaszkiewicz. Teraz z Sosnowca przyszedł wicmistrz Polski z 1955 roku Ryszard Krajewski i dwóch innych graczy: Czepczyk i Majewski. Krajewski trenował zespół rezerw, który szybko awansował do Klasy A. Ponad 60-krotny zawodnik w I-ligowym poziomie w barwacj Stali Sosnowiec, Zagłębia Sosnowiec (zmieniona nazwa), Wawalu Kraków. Miał być istotnym wzmocnienienem ekipy coraz śmielej walczącej w Pucharze Polski i o II ligę. Krajewski znacznie poprawił jakość seniorów, którzy liczyli się w walce o II lige.

W 1961 roku majpierw pokonali w barażach Gwardię Białystok (3:0 – hattrick Krajewskiego i 3:1)  i Marymont Warszawa (0:1, 1:1). To był I etap baraży, który i tak trzeba było rozstrzygnąć dodatkowym spotkaniem w Radomiu (2:0 po bramkach Walczaka i Szymczaka). Wczesniej kilka goli strzelił Ryszard Krajewski (właściwie wiekszość w meczach z Gwardią i Marymontem).

Stal Sosnowiec 1955 – Ryszard Krajewski stoi 5. z lewej.

W meczu  z Marymontem rozegranym w sierpniu 1961 (1:1) Stal grała w składzie: Błaszkiewicz, Łysanowicz, Dydliński, Maziarczyk, Wyka, Szymczyk, Maleńki, Krajewski, Pawłowski, Jezierski, Adrian.

Ryszard KRAJEWSKI (23 lipca 1928 r.). Napastnik. Kluby: Stal Sosnowiec, Zagłębie Sosnowiec (wicemistrzostwo Polski 1955), Stal Kraśnik (czołowy zawodnik poczatku lat 60-tych, świetne mecze w barażach o II ligę w 1961 roku). Warto dodać, że Stal przegrała walkę dopiero w II etapie baraży zajmując 4. miejsce, a awans zdobyły; Slavia Ruda Śląska i Szombierki Bytom. Pilkarze z Kraśnika musieli wiec w barażach rozegrać 15 spotkań. Jednocześnie Stal tego roku grał w PP. Zobyła LZPN po okolicznoścowym sukcesie z Lublinianką – 5:0, przegrała 1:2 w Orzegowie z miejscowym zespołem, który później grał jako Slavia Ruda Śląska. Jako ciekawostka warto podliczyść ilość spotkań (W Polsce piłkarstwo zmieniało system z wosna-jesień na jesień-wiosna, liga – wygrana klasa okregowa, baraże – 15 i Puchar Polski – LZPN i szczebel centralny. 23 lipca 2019 roku Ryszard Krajewski obchodził 91. urodziny.

LEKSYKON lp 


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.