romek
sobota, 13 lipca 2019, 19:42

LEKSYKON lubelskiej piłki @ Czesław KOSIŃSKI *  legenda piłki nożnej w Woli Uhruskiej, w okręgu chełmskim i nie tylko…

***  Przy okazji 40-lecia Chełmskiego Związku Piłki Nożnej i 40-lecia pozostałych związków okręgowych, rozmawianie o piłkarskiej przygodzie jest zajęciem szczególnym – obrazy przypominają się same – mecze, ludzie, historie…  ***

@ Czesław Kosiński rozpoczynał w Woli Uhruskiej? Kto był wówczas idolem – bo chyba musiał być dobry w bramce, skoro i pan zapragnął grać w bramce? Wiem, że trenował pan w Polkowicach. Kiedy to było?

= Pamiętam pan pierwszy mecz, który utkwił w pamięci. To jest tak, że taki mecz często nie pamięta się 10 lat po nim, ale po 50. latach przypomina się z łatwością… Moja Nadbużanka grała wówczas na centralnym poziomie rozgrywek w województwie lubelskim, w A klasie. Przypominam też sobie najlepszy mecz – chyba graliśmy w Chełmie przy okazji jakiegoś wyścigu kolarskiego. Niespodzianka – bo wygraliśmy.

@ Kiedy dzisiaj trafiam na zdjęcia, bo cyfryzacja pomaga nam wydobyć je z piwnic, a czasem nawet z pamięci te fotki – zauważam, że wówczas graliście w efektownym kostiumach, łamaliście ówczesne standardy, bo wzorów koszulek było niewiele?

= Strój piłkarski to ważny był fragment piłkarstwa, bardzo ważny. Dzisiaj też tak jest – szczególnie dla młodego adepta piłki nożnej strój, barwy klubu i herb to sprawa numer 1. Później można sie wszystkiego nauczyć – i uwaga! – z korzyścią dla zdrowia.

@ Vitrum grywał nawet na poziomie IV ligi, walczył o Puchar Polski OZPN Chełm… Tymczasem V liga chełmska.

= Tak, przyszły nowe wyzwania, futbol to ciągle nowe wyzwania! Wcześniej wyzwaniem był awans, dzisiaj to obrona V ligi i taki jest cel w 2017 roku.

===

Czesław KOSIŃSKI (ur. 1946). Bramkarz. Kluby: Nadbużanka Wola Uhruska, Górnik Polkowice, LZS Vitrum Wola Uhruska, LKS Vitrum Wola Uhruska. Po zakończeniu działacz. Obecnie prezes klubu.

LEKSYKON lp / hs

Czesław Kosiński później – stoi trzeci z lewej.

+++

Czesław Kosiński współcześniej – pierwszy z lewej.

 


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.