romek
piątek, 12 lipca 2019, 18:40

LEKSYKON lubelskiej piłki @ Zbigniew KONDZIAK (Avia Świdnik) * Pogromca karnych bohaterem prasowych plebiscytów …

Avia Świdnik nigdy do potentatów w ligowych rozgrywkach nie należała. Zwykle szczytem marzeń kibiców było bezpieczne miejsce w tabeli. Niestety – częściej serca drżały ze strachu przed spadkiem niż ze szczęścia walki o awans.
 
W 1981 roku odszedł znany i ceniony trener Andrzej Gajewski. Był stan wojenny – w Świdniku zatrudniono młodego i ambitnego szkoleniowca Janusza Iżyńskiego. Nikt nie liczył na wiele, wszak skład Avii ledwie upoważniał do walki o bezpieczne miejsce w tabeli. Tymczasem Avia z Kondziakiem w bramce, Nowosadem w obronie, Lisiewiczem w pomocy i Oskrobą radziła sobie świetnie. W III lidze w 28 meczach piłkarze strzelili 49 goli, Kondziak tylko 17 razy wyjmował piłkę z siatki.Dało to drugie miejsce w tabeli i awans do II ligi razem z BKS Bielsko Biała. Ten niespodziewany sukces pozwolił uwierzyć w siebie i bez kompleksów walczyć w stawce. Dodatkowo – Avia po raz kolejny w historii przebiła się w pucharowej rywalizacji. W 1/32 los przydzielił znany klub ze Śląska – Szombierki Bytom. Mimo marnej pogody na stadion przyszło kilka tysięcy kibiców. Byli murem za swoimi, przecież wcześniej eliminowali: Basztę Zawada, Karpaty Krosno (8:1), Resovię Rzeszów (2:0) i Wisłę Puławy (1:0).
 
Z Szombierkami było nieźle. Avia prowadziła 1:0 po golu Wróbla, w 77 minucie wyrównał Sroka, wówczas ocierający sie o reprezentacje. W szóstej minucie dogrywki strzelił Lucjan Oskroba. Ale to nie strzelca złotej bramki uznano bohaterem meczu – został nim Zbigniew Kondziak, który wybronił groźnie strzały Mierzwiaka, Ogazy, Kapicy, Pietrygi Sobola i Kwaśniewskiego.
 
Zresztą był wówczas czołowym bramkarzem II ligi. Często wybierano go do jedenastki kolejki, zarówno w Przeglądzie Sportowym jak i katowickim Sporcie. Tego roku Avia wywalczyła 5 miejsce w tabeli, wówczas najlepsze miejsce w historii. Lepsi byli tylko: Cracovia, Polonia Bytom, Hutnik Kraków i Błękitni Kielce. Za Avią znalazły się: Resovia, Broń Radom, Raków Częstochowa, czy Zawisza Bydgoszcz.
 
W meczu z Jagiellonią w Białymstoku obronił jedenastkę Sieliwoniuka przy stanie 3:2 dla Avii ratując zwycięstwo. W spotkaniach pucharowych, kiedy musiały decydować jedenastki – Avia nie stała na straconej pozycji.
 
===
Zbigniew KONDZIAK (ur. 07 09 1950 r.). Bramkarz. Wychowanek Tura Milejów. Kluby: Tur Milejów. Avia Świdnik, Motor Lublin, Tur Milejów. Zasłynął między innymi ze skuteczności w obronie karnych. Zdarzało się, że sam wykonywał jedenastki. Laureat w plebiscycie Głosu Świdnika.
+++
Zbigniew Kondziak stoi 4. z prawej.

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.