romek
środa, 26 czerwca 2019, 10:58

LEKSYKON lubelskiej piłki / Stanisław MATRASZEK – Do Krasnegostawu po uznanie i po żonę…

Ten wielce zasłużony bramkarz jest wychowankiem Motoru Lublin. Najlepszy okres piłkarskiej kariery to początek lat sześćdziesiątych. Trudno było było się przebić do pierwszego skladu – rywalizował bowiem z Porwiszem i Bartochą, Janem Błaszkiewiczem i Pawłem Mikołajczakiem. Kiedy w 1963 roku dostał propozycje ze Startu Krasnystaw, przyjechał bronić III ligi dla Startu. Nie udało sie, ale  krasnostawski epizod, choć nieszczęśliwy sportowo, okazał się dla niego  szczęśliwy pod innym względem – tutaj poznał dziewczyną, która została jego żoną..

Dał się poznać jako znakomity bramkarz i ułożony, poważnie traktujący każdą pracę i każde zajęcie mężczyzna. Przykład do naśladowania dla młodych. Choć Start Krasnystaw spadł to zdobył 122 punkty i zajął  piąte miejsce w tabeli najlepszych graczy ligi, ustępując tylko Edwardowi Widerze 137 pkt, bramkarzowi Orląt Andrzejowi Jarkowskiemu 131,5 pkt, Tadeuszowi Josypowowi z Avii 129 pkt i Jerzemu Kleszczyńskiemu z Tomasovii 123 pkt. Wyprzedził natomiast Dziupińskiego z Tomasovii 119, Mikołajczyka i Bachura (Avia) 117, Jakubca, Sokołowskiego (Motor)  112 i Grochowskiego (Orlęta) 112. Klasyfikacje prowadziło krakowskie Tempo.

Wrócił do Lublina i Motoru i w drugiej połowie lat 60-tych był ponownie golkiperem Motoru. Najlepsze mecze rozgrywał w meczach III ligi.  I znów musiał toczyć bój w bramce z takimi asami jak Jerzy Mikulicz, Andrzej Wężyk czy później Adam Suszek.

===

Stanisław MATRASZEK. Bramkarz. Kluby: Motor Lublin, Start Krasnystaw. W rywalizacji o miejsce w Motorze bronił razem z Mikołajczakiem i Błaszkiewiczem. Grając w Starcie Krasnystaw należał do najlepszych na III poziomie gry.  W sezonie 1963/64 na 5. miejscu w klasyfikacji Tempa (Kraków).

rd

PS. Foto – Stanisław Matraszek pierwszy z lewej –  w barwach Startu Krasnystaw przed jednym ze spotkań ligowych. za nim kolejno Władysława Patyk, ? – zawodnik drużyny rywala i Ryszard Zdun.


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.