romek
wtorek, 11 czerwca 2019, 22:34

LEKSYKON lubelskiej pilki @ Józef LUSINA * Mistrz Polski juniorów Cracovii do II ligi w Lublinie.

Wychowanek Cracovii Kraków. W 1959 roku zdobył mistrzostwo Polski juniorów.  W  I  lidze w barwach Cracovii zagrał tylko w 7 meczach. W meczu z Górnikiem Radlin w październiku 1959 –  (2:1) strzelił bramkę. Były to jedyny bramkowy akcent lewoskrzydłowego pasiaków.

W ogóle początek lat 60-tych tamtego wieku wiąże się ze zdarzeniami historycznymi. Unia Lublin wygrała Klase Okręgową i przystąpiła do walki w barażach jako WKS Unia Lublin. Po pierwszej fazie meczów barażowych (z Lotnikiem Wrocław i Gwardią Białystok) i wygraniu tej fazy rozpoczęła się batalia o zmianę nazwy na WKS Lublinianka. Posuniecie miało wzmocnić „wojskowych) i dać więcej szans na awans. Ostatecznie w drugiej  fazie grała już Lublinianka, choć pertraktacje były rożne. I Lublinianka wywalczyła awans. Dość powiedzieć, że w pierwszym meczu z Gwardią Białystok (5:1), Ignaczak strzelił 3 bramki, ostatnią bramkę walki o awans już dla Lublinianki zdobył Stanisław Szymczyk. Należy przyjąć więc , że symbolami przemian byli na boisku: Stanisław Szymczyk, który wypracował pierwszą bramkę w meczu z Gwardią (strzelił Ignaczak), oraz przypieczętował awans w  meczu z Górnikiem/Thorez Wałbrzych (2:0). Mecz z Wałbrzychem obserwowało na Wieniawie ok. 20 tys. kibiców.

Józef Lusina  Lublinie pojawił się w 1961 roku w celu odbycia zasadniczej służby wojskowej. Lublinianka właśnie zdobyła awans do II ligi.

W II lidze Lublinianka grała tylko sezon, a Lusina strzelił 3 gole, w tym w ostatnim, pożegnalnym meczu z Arkonią Szczecin (1:0).

Józef LUSINA  (ur. 19 marca 1941, Kraków). Kluby:  Cracovia Krakow (mistrz Polski juniorów 1959 r.), Lublinianka Lublin, Mazur Ełk, Clepardia  Kraków.

 


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.