romek
wtorek, 11 czerwca 2019, 15:29

LEKSYKON lubelskiej piłki @ Andrzej BOROWIEC / „Gdyby nie błąd Janczaka”, czyli z pucharowego szlaku Orionu do bramki Górnika Łęczna

W 1978 roku Orion Niedrzwica Duża zdobył Puchar Polski LZPN i reprezentowal Lubelszczyzę na szczeblu centralnym. W pierwszej rundzie wyeliminował Radomiaka, później trafił na czołowy team II ligi – Wislokę Dębica (w meczu ligowym wygrała z Górnikiem zabrze 3:1). Niestety – TYM razem Orion przegrał 1:3

W meczu z Wisłoką Dębica w 1978 roku wszystkie gazety zgodnie wyróżniły Janusza Kurę. Oprócz niego wystąpili: Andrzej Borowiec w bramce. Na obronie: Stanisław Jańczak, Roman Dębiński, Jerzy Madejczyk, w pomocy Stanisław Baran, Krzysztof Boguta, Roman Adamczyk, oraz Zbigniew Olszówka,  Tadeusz Bańka i Waldemar Baczewski w ataku. Zmiennikiem był Bogdan Tuziemski.

Słynny mecz pucharowy pomiędzy Orionem i Wisłoką bramkarz Andrzej Borowiec z pewnością zalicza do ważnych w swojej karierze. W końcu grał przeciwko czołowemu zespołowi II ligi, który tydzień wcześniej ograł górnika Zabrze 3:1, kiedy  to nic nie mieli do powiedzenia Gorgoń, Wieczorek i ich koledzy.

Do Niedrzwicy przyszedł na zastępstwo Mariana Bartochy, który z kolei odszedł do sąsiada Orionu zza miedzy – LZS Krężnica Jara. Była połowa  lat 70-tych.

Po spotkaniu z Wisłoką żałowano tej jednej sytuacji – kiedy po wybiciu piłki obrońca Orionu obraca się i podaje do Borowca. Piłkę przechwycił wówczas napastnik Wisłoki. podprowadził bliżej bramki i padło wyrównanie. Orion już nie otrząsnął się po tej sytuacji. Przecież prowadził 1:0 od 3 minuty. Miał przewagę. W jednej chwili wszystko runęło.

Andrzej Borowiec nie zawinił przy żadnej z przepuszczonych bramek. Natomiast sytuacji, które w tej edycji Pucharu Polski wybronił mógłby wymieniać jedna po drugiej. Było ich całe mnóstwo.

Pucharowy SZLAK Orionu z Andrzejem Borowcem został zauważony – montujący pierwszy skład Górnika  Łęczna Jerzy Flejmer zaprosił go do Łęcznej. Byli pionierami piłki nożnej w tym mieście. Wystąpił więc w PIERWSZYM meczu w w historii Górnika Łęczna – dzisiaj klubu tak ważnego w dziejach lubelskiego sportu jak  Motor Lublin.

Kiedy w 2019 roku pojawił się klub seniorów ORION Retro Szkoła Lwowska Andrzej Borowiec (pierwszy z lewej stoi) zgłosił się na spotkanie.

+++

Andrzej BOROWIEC (ur. ). Bramkarz. Kluby: Spójnia Lublin (od 1974 roku  Budowlani Lublin), Orion Niedrzwica Duża, Górnik Łęczna. Uczestnik pucharowego SZLAKU Orionu N-ca Duża w 1978 roku (Puchar Polski LZPN, II szczebel rozgrywek centralnych), współautor pierwszego awansu Górnika Łęczna w historii  w 1980 roku do klasy A. Zawodnik wielu zespołów olbojów już po zakończeniu kariery.

LEKSYKON lp / hs


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.