romek
piątek, 31 maja 2019, 16:32

U-20 @ Z podwórka do reprezentacji

W tym turnieju błyszczeli Maradona i Messi. Na polskich boiskach walczą ich następcy.

Mistrzostwa świata do lat 20 to kolejne w ostatnich latach ważne piłkarskie wydarzenie, które gościmy w naszym kraju. W przeszłości udział w tej imprezie był przepustką do wielkich karier dla gwiazd światowego futbolu. Teraz młodzi zawodnicy z 24 reprezentacji, w tym prowadzonych przez selekcjonera Jacka Magierę „Biało-Czerwonych”, walczą o pójście w ich ślady.

Najpierw wspólnie z Ukrainą zorganizowaliśmy Euro 2012, później był finał Ligi Europy 2015 w Warszawie i mistrzostwa Europy U-21 w 2017 roku, a obecnie w 6 polskich miastach trwa mundial do lat 20. Do Bielska-Białej, Bydgoszczy, Gdyni, Łodzi, Lublina i Tychów zjechali kibice z całego świata, by podziwiać w akcji piłkarskie talenty.
Pobierz obrazki

Śladami największych

Trwająca edycja jest już 22. odsłoną rozgrywanego od 1977 roku młodzieżowego mundialu. Na przestrzeni lat wystąpiło w nim wielu zawodników, którzy następnie przebili się na szczyt seniorskiego futbolu. W 1979 r. Argentynę do końcowego triumfu poprowadził niespełna 19-letni Diego Maradona. W 2005 r. piłkarze z tego kraju zdobyli kolejne mistrzostwo, a tym razem w ich barwach błyszczał Lionel Messi, który w trakcie imprezy świętował 18. urodziny. Obaj genialni Argentyńczycy byli wybierani najlepszymi piłkarzami turnieju, podobnie jak Javier Saviola, Sergio Agüero czy Paul Pogba. Udział w mistrzostwach świata U-20 mają za sobą również inni wybitni zawodnicy z Marco van Bastenem czy Ronaldinho na czele.

Od występu na MŚ U-20 do seniorskiej kariery już niedaleko, ale przygoda młodego piłkarza z rywalizacją z rówieśnikami zaczyna się dużo wcześniej. To właśnie w Polsce już od blisko 20 lat odbywają się największe w Europie rozgrywki piłki dziecięcej. W dotychczasowych dziewiętnastu edycjach Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” wzięło udział już ponad 2 mln chłopców i dziewczynek, w tym ponad 50 późniejszych reprezentantów i reprezentantek Polski w różnych kategoriach wiekowych, m.in.: Krzysztof Piątek, Arkadiusz Milik, Piotr Zieliński czy Paulina Dudek. – Turniej mistrzowski to dla młodych zawodników zawsze wielkie wydarzenie. Nieważne czy to jest finał rozgrywek regionalnych dla 12-latka, czy mistrzostwa świata U-20, w których obecnie uczestniczy reprezentacja Polski. To miejsce do spełniania marzeń i przede wszystkim do sprawdzenia swoich granic: starcia z najlepszymi weryfikują jakość, podejście mentalne, wytrzymałość… Widać to nawet u najmłodszych, czego przykładem były ostatnie finały Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”, gdy decydujące gole padały w ostatnich sekundach, a o triumfach decydowały rzuty karne – tłumaczy Jacek Magiera.

MB


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.