romek
środa, 29 maja 2019, 18:57

LEKSYKON lubelskiej piłki @ Ryszard SZYBA * Zniszczony talent

W lipcu 1971 roku w Lublinie Motor zdobył mistrzostwo Polski juniorów. Najlepszymi piłkarzami uznano – Jana Mrozika, Jerzego Krawczyka i Ryszarda Szybę. Tego ostatniego działacze chcieli szybko sprzedać – do ŁKS-u lub do Lecha Poznań, bo te kluby pierwsze sięzhgłosiły. Tymczasem sam piłkarz chciał grać w Lublinie. Nie dostawał szans gry, chciał więc odejśc do Lublinianki. Nie pozwolono mu!

Ale żeby zawodnika upokorzyć wysłano go …do Lublinianki, lecz „do wojska”. Nie wolno mu było grać w piłkę, a co to znaczy dla juniora, wiedzieli wszyscy. Nie było już powołań do kadry i splendorów związanych z ‚byciem’ najlepszy piłkarzem finałów mistrzostw Polski juniorów 1971.

Tymczasem inni próbowani byli w pierwszym składzie seniorów – Jarzy Krawczyk, Zbigniew Stawiszyński, Władysława Żmuda, Jan Mrozik. Były to ogólnie i dellikatnie mówiąc próby „nieśmiałe” – czasem próbowano Kalkusa, czy Mrozika, częściej Jerzego Krawczyka. Grali sprowadzeni z silnych klubów – Stanisław Manicki i Jerzy Pulikowski, Kaczewski i Śpiewok.. Do reprezentacji juniorów byli powoływani: Stawiszyński, Żmuda i Wiater. Ten ostatni wziął udział w Turnieju Przyjaźni w Halle (NRD) w którym min. zagrał przeciw pierwszej reprezentacji NRD. Ryszard Szyba także, ale ‚wojsko pilnowało’.

– To był wielki talent lubelskiego futboli – powiedział po jego śmierci Marek Skrzypczyński, jego klubowy kolega z Motoru. – Szkoda, że jego losy potoczyły się tak, a nie inaczej, bo w piłce mógł osiągnąć znacznie więcej.

Generalnie – można po latach podsumować – chłopak zapewne w najważniejszej chwili kariery, komuś podpadł i musiał robić co mu kazano. Zdolnego piłkarza po prostu – niszczono! Niszczono, bo nie chciał grać ani w ŁKS-ie, ani w Lechu Poznąń. Bo chciał grać w Motorze!… Bo juniorzy Motoru nie ustępowali seniorom, a przed turniejem mistrzowskim zagrali z nimi nawet sparing minimalnie przegrywając po emocjonującej grze 3:4. Trener Jerzy Adamiec dawał wprost do zrozumienia po lubelskim mistrzostwie – to przyszłość Motoru, teraz wystarczy ich tylko wzmocnić kilkoma senorami! Jednak działacze z trenerem Zdzisławem Wolszą robili po swojemu.

+++

Ryszard SZYBA (ur. 1953, zm. 2011). Kluby: Motor Lublin, Stal Poniatowa. Brązowy medalista mistrzostw Polski juniorów (1970), mistrz Polski juniorów (1971). Najlepszy (z Krawczykiem i Mrozikiem) piłkarz turnieju finałowego w Lublinie 1971. Kadrowicz w reprezentacji.

LEKSYKON lubelskiej piłki / hs


Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są tylko i wyłącznie prywatnymi opiniami czytelników serwisu. Redakcja zastrzega sobie jednocześnie prawo do usuwania komentarzy zawierających treści niecenzuralne, rasistowskie, antysemickie, nawołujące do przemocy, obraźliwe w stosunku do osób uczestniczących w dyskusji, osób publicznych, instytucji itp., komentarzy nie związanych z tematem artykułu, zawierających treści reklamowe, czy też treści znacząco odbiegające od ogólnie przyjętych norm społecznych.